Demir Fiyatları Rekora Yükselmişti! Dolar Kurunun Uçurduğu Demire İthalat Çözümü

Dış piyasada yaşanan tedarik krizi, iç piyasada ise yükselen dolar kurundan destek bulan demir fiyatları rekor üzerine rekor kırmıştı. Demir ithalatı talebi gündeme geldi!

Demir Fiyatları Rekora Yükselmişti! Dolar Kurunun Uçurduğu Demire İthalat Çözümü

İnşaat maliyetlerinde yaşanan artış tüm hızı ile devam ederken çimento fiyatlarına yapılan zamlar nedeni ile greve çıkan müteahhitleri dönüşte demir fiyatları şoku karşılamıştı. 15 günlük grevi sonlandıran müteahhitler ne yazık ki demir fiyatlarına gelen rekor zamlar ile bir kere daha büyük bir darbe almıştı.

Demir fiyatlarında yaşanan rekor artışın ardından müteahhitlerden ithalat talebi gündeme geldi. Hatırlanacağı üzere yükselen çimento fiyatlarına karşı önlem olarak çimento sektörüne ihracat kısıtlaması getirilmişti. Demir fiyatları için ise ithalatın tekrar serbest bırakılması talebi büyük yankı uyandırdı.

KONUT FİYATLARINI DÜŞÜRMEK İÇİN MALİYETLERİN DÜŞMESİ ŞART!

Konu hakkında açıklama yapan BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akkuş inşaat maliyetlerinde yaşanan artışın konut fiyatlarına da yansıdığını belirterek "Beylikdüzü’nde 700 bin TL’ye sattığımız konut şu anda 2 milyon TL’ye çıktı.

Bu durum demir ve çimento fiyatlarının çok yükselmesinden kaynaklandı. Demir yurt dışı kaynaklı bir enstrüman... Yurt dışında yükseldiği için ülkemizde de yükseldi. Müteahhitler olarak demirin çimentonun bu kadar hızlı yükselmesini istemeyiz. Ben isterim ki, demir ithalatı tekrar serbest bırakılsın. Hurda alımı serbest bırakılırsa demir fiyatları geri gelebilir" diyerek ithalat formülünü gündeme sundu.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜZDE 0.90 SEVİYESİNE ÇEKİLMELİ!

Konut sektöründe yeniden arzın başlaması için kredi faiz oranlarının düşmesi gerektiğini belirten Akkuş konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.90'lı seviyelere çekilmesi durumunda yerlilerde hareketlenme başlayacağını dile getirdi.

Çimento ve demir fiyatlarının aşağıya çekilmesi durumunda konut fiyatlarında da düşüş yaşanacağını belirten Akkuş