Demir Fiyatları Sınıra Dayandı! İllere Göre 1 Ton Demir Zamlı Fiyat Listesi

Demir fiyatları inşaat firmalarını zorlamaya devam ediyor. Bir ton inşaat demiri 7 bin 500 TL sınırına dayandı. İllere göre bu rakam değişiyor.

Emlak Haberleri 28.07.2021 - 09:02 28.07.2021 - 09:17 Mustafa KARAGÖZ

İnşaat sektörünün en önemli maliyet kalemlerinin başında demir geliyor. Güncel fiyat değerlendirmesi ile belirlenen ton fiyatları pandemi süreci ile başlayan dönemde yüzde 150'leri aşan zam yedi. İnşaat demiri ton fiyatlarında oluşan son rakamlar ise şöyle oluştu. 

İNŞAAT DEMİRİ FİYATLARINDA SON DURUM

İnşaat demiri fiyatları illere göre belirleniyor. Her il için ayrı ayrı ve ton üzerinden belirlenen fiyat listesinde üretim bölgesine yakın yerler fiyatlarda bazı ek avantajlar olabiliyor. Ayrıca nakliye işlemleri de fiyatlar açısından doğrudan belirleyici olabilir. 

İnşaat firmaları için ise ham bir ton inşaat demiri fiyatları Türkiye genelinde ortalama 7.300 TL ile 7.400 TL arasında yer alıyor. Bölgelere ve illere göre değişen son rakamlar şöyle;

Ankara bir ton ince inşaat demiri fiyatı 7.400 TL - bir ton kalın inşaat demiri fiyatı 7.300 TL

Karabük bir ton ince inşaat demiri fiyatı 7.350 TL - bir ton kalın inşaat demiri fiyatı 7.250 TL

İskenderun bir ton ince inşaat demiri fiyatı 7.230 TL - bir ton kalın inşaat demiri fiyatı 7.150 TL

İstanbul bir ton ince inşaat demiri fiyatı 7.460 TL - bir ton kalın inşaat demiri fiyatı 7.380 TL

Gebze bir ton ince inşaat demiri fiyatı 7.350 TL - bir ton kalın inşaat demiri fiyatı 7.250 TL

izmir bir ton ince inşaat demiri fiyatı 7.235 TL - bir ton kalın inşaat demiri fiyatı 7.150 TL

Samsun bir ton ince inşaat demiri fiyatı 7.450 TL - bir ton kalın inşaat demiri fiyatı 7.350 TL

İNŞAAT FİRMALARINDAN TEŞVİK TALEBİ GELMİŞTİ

İnşaat demiri fiyatlarına ilişkin firmalardan teşvik talepleri gelmişti. Hükümetin bu alana el atması gerektiğini ifade eden firmalar fiyatlarda yaşanan bu artışın maliyet oranlarını çok yükselttiğini ve bu durumda konut fiyatlarının daha da yükselmesine neden olacağını ifade ettiler. 

Bu açıklamaların yanında ardından ayrıca sektör içi taleplerde gündeme geldi. İnşaat firmaları yöneticileri sektörün bir bütün olduğunu ve her kesimin elini taşın altına koyması gerektiğini söylediler. Olası bir daralmada tüm inşaat sektörünün çok büyük kayıplar yaşayacağını bildiren sektör temsilcileri bu alanda dayanışma çağrısında bulundular. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@