Demir Fiyatlarına Çin Müdahalesi Yangını Söndürdü, İndirim Haberi Geldi!

Demir fiyatları son dönemde yaşanan yükseliş nedeni ile müteahhitler büyük mağduriyet yaşarken Çin müdahalesi ile indirim haberleri geldi.

Demir Fiyatlarına Çin Müdahalesi Yangını Söndürdü, İndirim Haberi Geldi!

İnşaat sektöründe büyük bir kriz haline gelen demir ve çimento fiyatlarına zam yağmuru konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Uluslararası piyasada emtia krizine dönen yükselen fiyatlara beklendiği üzere Çin'den müdahale geldi.

Şu anda dünyanın en büyük çelik üreticisi pozisyonunda bulunan Çin'in azalan talep ile beraber fiyatları korumak ve karbon salınımını azaltmak amacı ile çelik üretimini düşürme planlamasına gitmesi demir fiyatlarında düşüşü getirdi.

DEMİR MADENİ KONTRATLARI YÜZDE 6 ORANINDA DÜŞÜŞ GÖSTERDİ!

Gelen haber akışı sonrasında Singapur'da demir madeni kontratları günlük bazda yüzde 6 oranında düşüş gösterdi. Demire olan talepte yaşanan keskin düşüş ve Çin'in üretim kısıtlamaları demir fiyatları üzerinde negatif baskı yarattı ve fiyatları aşağıya çekti.

DEMİR FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?

Çin'in azalan talebi neden göstererek demir üretimini azaltması ve Citigroup tarafından yayımlanan raporda "Çelik üretimi kontrolü sıkılaşacak ve hükümet demir üretim tesislerinin yarısının devlete ait olması sayesinde çelik fiyatlarını kontrol altında tutabilecek” ifadelerine yer verilmesi fiyatlarda düşüşü getirdi.

demir-fiyatları-listesi

DEMİR FİYATLARI BUGÜN NE KADAR, ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR İNŞAAT DEMİRİ FİYATI KAÇ TL?

Uluslararası piyasada yaşanan düşüş bugün iç piyasada fiyatlara da yansıdı. Ankara'da 8'lik demir fiyatı 7 bin 80 liraya gerilirken İstanbul'da 7 bin 30 lira ve İzmir'de 6 bin 885 TL oldu.

10'luk inşaat demiri fiyatları ise Ankara'da 7 bin 80 lira, İstanbul'da 6 bin 990 lira ve İzmir'de 6 bin 860 TL oldu.

SONRAKİ HABER