Demir Fiyatlarına Denetim Kararı Fiyat Düşüşünü Hızlandırdı! İnşaat Demiri Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

İnşaat sektörünün en önemli maliyet artış kalemlerinden olan demir fiyatlarında Uluslararası piyasalarda gerilemeler devam ediyor. Demir cevheri fiyatları 2021 yılında yüzde 50 oranında artmıştı. Bu artış oranı son gelişmelerle yüzde 30'a kadar geriledi. 

EMLAK HABERLERİ 22.06.2021 - 17:57 22.06.2021 - 17:57

İnşaat sektörü 2021 yılında maliyet artışları nedeniyle zor durumda kaldı. Özellikle demir fiyatlarında meydana gelen artışlar sektör temsilcilerinin faaliyetlerini zorunlu olarak sınırlandırdı. Devam eden ve maliyetleri üzerinde anlaşmalar yapılan projelerde artan demir fiyatları nedeniyle çok sayıda inşaat firması iflas riski ile karşı karşıya kaldı. 

DENİR FİYATLARINA DENETİM KARARI FİYATLARI DÜŞÜRDÜ

Demir fiyatlarında meydana gelen artış sektörel olarak bir daralmayı da beraberinde getirirken son günlerde demir cevheri fiyatlarında düşüşler gündem olmaya başladı. Çin'de demir cevheri fiyatlarında denetimlerin arttırılmasın adair alınan kararın ardından fiyatlar işki gündür geri gelmeye başladı. Gerçekleşen fiyat düşüşleri dünyanın en büyük demir üreticisi ve tüketicisi olan ülke Çin'in müdahalesi ile oluşan piyasa şartlarından kaynaklandı. 

DEMİR FİYATI ARTIŞLARI YÜZDE 30'A GERİLEDİ

2021 yılının başından itibaren Uluslararası piyasalarda demir cevheri fiyatları yüzde 50 oranında yükselme kaydetmişti. Cevher fiyatında meydana gelen bu yükseliş işlenmiş demir olan inşaat demiri fiyatlarına çok daha yüksek bir oranda yansımıştı. Son günlerde kaydedilen fiyat düşüşlerinin ardından 2021 yılı başından itibaren demir fiyatlarındaki artışlar yüzde 30'a kadar geriledi. 

Dalian emtia borsasından gelen son rakamlara göre Eylül teslimatlı demir cevheri vadeli kontratı gün içerisinde yüzde 5,2 oranında değer kaybı yaşadı. İlgili demir cevheri kontratı 171 dolar seviyesine kadar düştü. Ardından bir toparlanma hareketine başlayan fiyatlamada kayıp yüzde 3,6 ile günü tamamladı. 

TÜRKİYE'DE DEMİR FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Türkiye'de ise inşaat demiri fiyatları büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bu konuda meydana gelen fiyatlama Uluslararası piyasaların etkisi ile oluşuyor. Ancak işlenmiş demir olarak tanımlanan inşaat demiri için demir cevheri fiyatlarındaki düşüşün yansıması hemen olmuyor. Bir süre sonra düşen demir cevheri fiyatları neticesinde inşaat demiri fiyatlarında da gerileme meydana gelmesi bekleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@