Demir Fiyatlarına Dolar Freni! İthal Hurda Fiyatları ve İnşaat Demiri Ton Fiyatı Ne Kadar, Kaç Para Oldu?

Demirin ton fiyatı dolar kurunda yaşanan sert düşüş ile gerilemeye devam ediyor. Dış piyasada demir cevheri fiyatları yüzde 2 civarında erime gösterirken iç piyasada dolar etkisi ile düşüş hızlandı.

Demir Fiyatlarına Dolar Freni! İthal Hurda Fiyatları ve İnşaat Demiri Ton Fiyatı Ne Kadar, Kaç Para Oldu?

İzmir, Ankara ve İstanbul anlık demir fiyatları yakından takip edilmeye devam ederken hem dış piyasa hem de iç piyasada demir fiyatları sert düşüşünü sürdürüyor. Dış piyasada demir cevheri vadeli fiyatları gevşemeye devam ederken iç piyasada ise hem talepteki düşüş hem de dolar kurunun sert değer kaybı demirdeki tansiyonu düşürdü.

Dolar kurunun her gün yeni bir rekor kırdığı ve 18,32 TL seviyesini gördüğü hafta saatlik zamların yapıldığı demirin ton fiyatı 15 bin TL seviyesini aşarak büyük bir rekora imza atmış, inşaat sektöründe işler durma noktasına gelmişti. Süreçte dolar kurunun tekrar 11 - 12 TL bandına çekilmesi ile demirin ton fiyatı da düştü. İnşaat demiri fiyatları ile hurda demir fiyatı için kur şoku sonrası normalleşme süreci yaşandı.

DEMİR CEVHERİ VADELİ FİYATLARI NE KADAR, KAÇ PARA OLDU?

Dış piyasalarda demir cevheri üretiminin artması ve arz fazlası endişesi ile beraber demir cevheri vadeli fiyatları düşüş gösterdi. Dalian emtia borsası içerisinde en çok işlem gören demir kontratı olan Mayıs teslimli demir cevheri vadeli kontratı gün içerisindeki işlemlerde yüzde 2,2 oranında değer kaybı yaşayarak 170.03 dolara kadar geri çekildi.

demir cevheri fiyatları düştü

Nervürlü çelik fiyatları Shanghai vadeli işlemler borsasında yüzde 1 düşüş yaşayarak 4.342 yuan seviyesine çekilirken Sıcak haddelenmiş rulo çelik fiyatı ise 0.5'lik kayıp ile 4.455 yuan seviyesinden işlem gördü. Shangai vadeli işlemler borsasında paslanmaz çelik fiyatları ise yüzde 0.1 gibi küçükte olsa yine de değer kaybı yaşayarak 16 bin 830 yuan seviyesine çekildi.

demir fiyatları bugün kaç tl

DEMİRİN TONU NE KADAR, 8'LİK, 10'LUK İNŞAAT DEMİRİ SATIŞ FİYATI ANKARA, İZMİR, İSTANBUL KAÇ TL?

Dış piyasada demir fiyatlarında yaşanan düşüş iç piyasada dolar kurundaki düşüşle desteklendi. Demir fiyatları düşük fiyatlarla stok yapmak isteyen firmaların yoğun talepleri ile bir miktar toparlanma gösterse de yine de geri çekilme hareketini devam ettirdi. İzmir'de 8'lik demir fiyatı 9 bin 800 liradan satılırken İstanbul'da 10 bin 10 TL, Ankara'da 8'lik inşaat demiri satış fiyatı ise 9 bin 800 TL oldu. Demir fiyatlarında iç piyasada dolar kuru ve talepteki canlılık takip edilmeye devam edilecek.

SONRAKİ HABER