Demir Fiyatlarında Dolar Düşüşü Kısa Sürdü, Yeniden Yükseliş Başladı! Ankara, İzmir, İstanbul 1 Ton Demir Fiyatı

Dış piyasada demir fiyatları yatay seyretmeye devam ederken iç piyasada ise sert yükselişler ve fiyatlamalar yaşanmaya devam ediyor. Ankara, İzmir, İstanbul inşaat demiri fiyatları bugün kaç TL oldu?

Emlak Haberleri 05.01.2022 - 09:21 05.01.2022 - 09:21 Gülcan Özer

Aralık ayında dolar kurunda yaşanan sert yükseliş ile demir fiyatları büyük bir hızla yükselişe geçmiş, demir tüccarları anlık dolar kuru üzerinden fiyat belirlemeye başlamıştı. 20 Aralık tarihinde açıklanan kur korumalı TL mevduat hesabı ile doların bir andan 18 TL seviyesinden 12 TL seviyesinin altına çekilmesi ile beraber demir fiyatlarında da düşüş yaşanmıştı. 

Ancak yaşanan düşüş sınırlı kaldı ve iç piyasada artan demir talebi ile beraber fiyatlar yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Özellike de İzmir'de inşaat demirinde yaşanan fiyat yükselişi dikkat çekerken fabrikaların halen müşterilerine dolar bazlı demir fiyatı verdikleri belirtiliyor. 

5 OCAK TARİHLİ DEMİR FİYATLARI! 1 TON DEMİR KAÇ TL OLDU?

Demir fiyatlarında yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken dış piyasada yatay seyreden fiyatlara rağmen iç piyasada fiyatlarda büyük oynaklı yaşanması dikkat çekti. Satış yapan demir fabrikaları halen müşterilerine dolar bazlı fiyat verirken satış esnasında anlık kur üzerinden demir fiyatı belirleniyor. Son yapılan elektrik ve doğalgaz zammı ile firmalarda demir için yeniden maliyet hesaplaması yapılırken fiyatların ne kadar etkileneceği merak ediliyor. 

demir çelik fiyatları 5 ocak

Dış piyasada demir cevheri fiyatları dar bir aralıkta sıkışmasına rağmen yukarı yönlü çıkışını sürdürürken yeniden stoklama talebindeki artış demir fiyatını yukarı çekti. İzmir'de 8'lik inşaat demiri fiyatı 10 bin 920 liraya yükskelirken bu rakam Ankara'da 11 bin 200 TL ve İstanbuln'da ise 11 bin 340 TL olarak uygulanıyor. 10'luk inşaat demiri fiyatı ise Ankara'da 11 bin 200 TL, İstanbul'da 11 bin 240 TL ve İzmir'de ise 10 bin 880 TL fiyatla satışa sunuldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@