Demirde Dolar Darbesi Kırıldı! Bir Ton Fiyatları Çakıldı 21 Aralık Güncel Tablo Ankara, İstanbul, İzmir Tüm İller

Dolar kuru farkı nedeniyle çok yükselen demir ton fiyatları düştü. Demir ton fiyatlarında dolar kuru kaynaklı fiyat indirimleri ve piyasaya sunulacak yeni ton tutarlarını il il hesapladık.   

Emlak Haberleri 21.12.2021 - 09:23 21.12.2021 - 09:23 Mustafa Karagöz

Küresel piyasalarda demir ton fiyatları belli bant aralığında bulunurken Türkiye'de son dönemlerde oluşan kur farkı nedeniyle olağanüstü rakamlara ulaşmıştı. Sektörün durma noktasına geldiği bu süreç ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile kırıldı. 

DEMİR TON FİYATLARINA ERDOĞAN MÜDAHALESİ OLAĞANÜSTÜ RAKAMLAR KIRILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılınıın son Kabine Toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşmasında dolar kurunda oluşan manüpülatif hareketleri sonlandıracak yeni ekonomi araçlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından ise dolar kurunda gece saatlerinde başlayan sabah saatlerinde devam çok sert değer kaybı yaşandı. 

20 Aralık tarihinde zirve yapan dolar kuru TL en son 18.25 TL seviyesine çıkmıştı. Akşam saatlerinde gelen açıklama gece saatlerinde gerçekleştirilen 1 milyar doların üzerin de ki satış işlemi dolar kurunun kırılmasına neden oldu. 

21 Aralık sabahında ise dolar kuru 12.15 TL bandından işlem görüyor. 

Demir ton fiyatları için güncel tablolar henüz belli olmadı. Ancak küresel piyasalarda geçerli olan rakamlar üzerinden hesaplamayı emlak365.com olarak gerçekleştirdik. İşte yeni dolar kuruna göre demir ton fiyatları. 

Demir Ton Fiyatlarında rakamlar 685 Dolar ile 720 Dolar arasında yer alıyor. Dolar kuru 12.15 TL bandınadn hesaplandığında bir ton demir için oluşan rakamlar şöyle olacak. 

* Ton fiyatı 700 dolar olarak hesaplandığında bir ton demir 8.575 TL + KDV olacak şekilde fiyatlanacaktır. 

Oluşan talebe göre ise fiyatlar 720 Dolar bandına kadar çıkabilir. Ankara, İzmir, İstanbul ve diğer kentler için ise fiyat değişimleri (+) (-) 150 TL olarak değişecektir. Kalın demir ton fiyatı ile ince demir ton fiyatında yine yaklaşık 100 TL'lik bir makas olacaktır. Piyasadan ilk indirimli satış rakamlarını aldığımızda emlak365.com olarak sizlerle paylaşacağız. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@