Denetim Arttı, Günübirlik Kiralık Evlere Ceza Yağdı!

Gerçekleştirilen yasal düzenleme ile beraber günlük kiralık daireler için pek çok yeni uygulamaya devreye alınmıştı. Son dönemde belediyeler günübirlik kiralık evler için denetimleri sıkılaştırırken Fatih Belediyesi mahalle aralarına asmış olduğu pankartlar sayesinde pek çok yasa dışı günübirlik daireyi tespit ederek işlem yaptı.

Denetim Arttı, Günübirlik Kiralık Evlere Ceza Yağdı!

Son yıllarda fuhuş ve uyuşturucu yuvalarına dönen günibirlik daireler için İçişleri Bakanlığı özel bir yasal düzenleme yapmış ve 2016 senesinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname kapsamında belirli şartlar ve sınırlar getirilmişti. Ancak yapılan yasal düzenlemeye rağmen elde ettiği kira geliri üzerinden vergi ödemek istemeyen kişilerin yasalara aykırı kiralama işlemleri sürüyor.

Belediyeler günübirlik kiralık evlere yönelik denetimlerini sıklaştırırken yapılan incelemelerde bazı evlerde mühürlerin yasadışı olarak söküldüğü ve ceza alan günübirlik evlerin tekrar yasa dışı olarak kiraya verildiği tespit edildi.

FATİH BELEDİYESİ YASA DIŞI GÜNÜBİRLİK EVLERLE PANKARTLI MÜCADELE BAŞLATTI!

Özellikle de İstanbul'da günübirlik kiralık evler konusunda büyük sorunlar yaşanırken belediyeler fırsatçılarla mücadele etmeye devam ediyor. Fatih Belediyesi ve Fatih Kaymakamlığı tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda mahalle aralarına asılan pankartlar ile "Günlük olarak kiraya verilen bina ya da daireleri belediyemize ihbar edebilirsiniz" denilerek vatandaşlara çağrı yapıldı.

Kısa sürede pankartta belirtilen numaralara adeta ihbar yağmuru yaşanırken vatandaşların büyük bir bölümünün günübirlik dairelerden şikayetçi olduğu, binaya giren çıkan kişileri tanımadıklarını, aşırı ses yaşandığını dile getirdikleri görüldü. Belediye ekipleri tarafından yapılan kontrollerde günlük kiralık daire olarak kullanılan evler belirlenirken bu evlere para cezası kesildi ve mühürlendi.

Fatih Belediyesi tarafından 2016 senesinden bu yana yapılan denetimlerde 10 milyon 808 bin liralık para cezası kesildiği, 1.400 evin ise mühürlendiği açıklandı.

SONRAKİ HABER