Denizli'de ki Binalarda Kayma Olduğu İddialarına TOKİ'den Resmi Açıklama

Denizli Merkezefendi İlçesinde inşa edilen TOKİ binalarında kayma olduğuna dair iddialara ilişkin kurumdan resmi açıklama geldi.

Toki 02.09.2021 - 17:13 02.09.2021 - 17:13 Mustafa KARAGÖZ

Bazı basın organlarında ve haber sitelerinde Denizli Merkezefendi İlçesi Kayaköy Mahallesi’nde inşa edilen TOKİ konutlarında bazı sorunlar olduğu iddia edilmişti. Söz konusu projedeki bazı konutların bloklarında kayma olduğuna dair iddialara ilişkin kurumdan açıklama geldi. 

TOKİ'DEN O İDDİALARA BASIN AÇIKLAMASI

TOKİ Başkanlığı resmi sitesinden yayımladığı basın açıklamasında, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Asılsız iddiaların üzerinde basın açıklaması yapılması gereği duyulduğunu vurgulayan TOKİ Başkanlığı "Öncelikle belirtmek isteriz ki; projenin yapıldığı bölgedeki zemine daha önce ‘uygunsuz’ raporu verildiği ve zemin etüd çalışmalarının yapılmadığı iddiaları gerçek dışıdır. Kurumumuz tarafından yaptırılan tüm çalışmalar tamamen tedbir amaçlıdır." ifadelerine yer verdi.

Basın açıklamasının devamında bölgede sosyal konut projesi kapsamında Denizli İli Merkezefendi İlçesi Kayaköy (Bozburun) Mahallesi 2. Bölge’de 1173 Konut inşa edildiğini duyurdu. Projede yer alan binalarda uygulanan sistemler hakkında bilgi veren TOKİ birçok bloğun temelleri fore kazıklı olarak projelendirilerek statik tasarımları yapılmış ve inşaat sürecinde bu şekilde uygulandığını aktardı. 

PROJELERİN TESLİM TARİHİ

İddialar arasında ayrıca projenin teslim sürecinin çok uzun süre geçtiğine  ilişkin bazı ifadeler yer almıştı. TOKİ Başkanlığı projenin ne zaman teslim edileceğine dair ve planlanan çalışma sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"İnşa edilen 1173 konut, 50 dükkan, 3 cami ve bir okuldan 748 daire, 8 kapıcı dairesi 21 dükkan ve 2 caminin hak sahiplerine teslimleri 04.08.2021 tarihinde başlamıştır. Şuan itibariyle devam etmekte konut teslimleri 24.09.2021 tarihine kadar tamamlanacaktır."

Kurum basın açıklamasının sonunda iddia edilen blokların kayması ve teslimlerin gecikmesine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurguladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@