Deprem Bölgesinde DASK Oranı Yüzde 35 Çıktı, 182 Bin Konut Depreme Sigortasız Yakalandı!

Elazığ ve Malatya 6.8 şiddetindeki deprem ile sarsılırken zorunlu deprem sigortası yaptıran konutların oranının sadece yüzde 35 olduğu ortaya çıktı. Toplamda 182 bin konut depreme sigortasız yakalandı!

EMLAK HABERLERİ 27.01.2020 - 08:15 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Elazığ ve Malatya 6.8 şiddetindeki deprem ile sarsılırken zorunlu deprem sigortası yaptıran konutların oranının sadece yüzde 35 olduğu ortaya çıktı. Toplamda 182 bin konut depreme sigortasız yakalandı!

Türkiye'nin büyük bir bölümü deprem bölgesinde yer alırken ne yazık ki 1999 yılından sonra zorunlu hale getirilen deprem sigortası için oranlar halen çok düşük seviyede yer alıyor. Konuyu bugünkü köşe yazısında ele alan Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan Elazığ ve Malatya'da yer alan konutların sadece yüzde 35'inin DASK poliçesi olduğunu açıkladı. SİGORTALI KONUT SAYISI 10 BİNİ BİLE BULMADI! Yaşanan 6.8 şiddetindeki deprem Elazığ başta olmak üzere Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Tunceli, Samsun, Tokat, Çorum, Sivas, Niğde’de hissedilirken en büyük yıkım Elazığ ve Malatya'da yaşanmıştı. Noyan yazısında sigortacıların deprem haberinin ardından hemen hasar tespit çalışması yapmaki için bölgeye gittiklerini belirterek "Doğu Anadolu’da sigortalanabilir konut sayısı 777 bin, sigortalı konut sayısı ise 312 binin biraz üzerinde; sigortalılık oranı da yüzde 40’lar civarında.Güney Doğu Anadolu’da ise sigortalanabilir 991 bin konutun sadece 396 bini sigortalı ve sigortalılık oranı yüzde 40. Bir de depremin etkili olduğu illere bakalım. Elazığ’da sigortalanabilir konut sayısı 123 binin biraz üzerinde, bunun da 43 bini sigortalı. Elazığ’da deprem sigortalılık oranı ise yüzde 35.Depremin ağır hasara neden olduğu Malatya’da ise sigortalı konut sayısı 63 bine yakın ve bu ilde sigortalılık oranı yüzde 38. Bu da şu anlama geliyor; Elazığ’da 80 bin 163, Malatya’da da 102 bin 706 konut sigortasız depreme yakalandı. Deprem sigortasının dışında bir de DASK’ın ödediği tazminatın üzeri için yapılan konut sigortaları var.Burada durum daha da vahim. Başta Elazığ ve Malatya olmak üzere bölgede toplam sigortalı konut sayısı 10 bini bile bulmuyor" diyerek acı tabloya dikkat çekti. 

DEPREMDEN SONRA DASK POLİÇESİ OLANIN HASARINI SİGORTA ÖDEYECEK! Konu hakkında bilgilendirmede bulunan Noyan "Peki, deprem sonrası durum ne? Uzmanlarla konuştum. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) 10 ilden, zorunlu deprem sigortası olup da depremde hasar gören 2 binin üzerinde konuttan hasar ihbarı gelmiş.Bu sayının 20 bini geçmesi bekleniyor. İhbarların çoğu da Malatya ve civar illerden ki, Urfa’dan bile hasar ihbarı yapan konutlar var. Enkaz kaldırma ve arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından sigorta eksperleri hasarlı konutlarda gerekli incelemeleri yapacak, ardından sigortalı konutların hasarları DASK tarafından ödenmeye başlanacak" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@