Deprem Profesörü Ercan'dan Kentsel Dönüşüm Uyarısı: En Riskli Yerler Açıklandı!

Deprem bilimcisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan çok kritik açıklamalarda bulundu. Deprem riski yüksek olan iller, bölgeler hangileri?

Emlak Haberleri 03.10.2021 - 17:40 03.10.2021 - 17:44 Gülcan Özer

Türkiye her gün yeni bir deprem ile sarsılmaya devam ederken Deprem bilimcisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan kentsel dönüşüm vurgusu yaptı. İmar affı çıkarılmasının ardından batı bölgelerine yoğun bir göç yaşandığını belirterek depremden en çok bu yapıların etkileneceğini söyledi. 

Deprem Bilimcisi Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan son dönemde Ege Denizi ve Batı Anadolu bölgesinde yoğunluk yaşandığını belirterek deprem ve depremciklerin sayısında artışın ardından en riskli bölgeleri açıkladı. 

TÜRKİYE'DE DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK BÖLGELER HANGİLERİ?

Prof. Ercan son yaşanan depremleri değerlendirerek “Sisam depreminden sonra deniz kıyısında evleri olan büyük kentlilerin evlerine dönmemesi ve kıyı kesimlerinde kalmalarını önermiştim. Bu kıyı kesimlerine göçü kamçıladı. Oralarda ev sahibi olanlar ise yaz kış oturabilecekleri ev durumuna dönüştürmek için evlerine kaçak katlar çıkardılar. Bunlar imar affından yararlandı. Deprem etkisini en fazla bu kaçak katlar görecektir” dedi. 

Türkiye'de ki depremlerin yüzde 52 olasılıkla Kuzey Anadolu Kırığı'nda olduğunu belirten Ercan, Batı Anadolu ve Ege Denizi'nde süregelen depremler sonrasında bu bölgenin daha da önce çıktığını ve riskin yükseldiğini belirterek en riskli bölgenin Batı Anadolu olduğunu söyledi. 

Hiç vakit kaybedilmeden depreme karşı önlemlerin alınması gerektiğini belirten Ercan Türkiye'de büyük deprem yaşanması durumunda Türkiye'ye maliyetinin 5 milyar dolar olacağını belirterek depremden önce yapılması gereken yatırımın ise kişi başı 5 bin dolar olduğunu söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@