Deprem Riski Kanal İstanbul Güzergahı İçin Değişikliğe Neden Olur Mu?

2018 yılının Kasım ayında ilk kazma vurulacak haberi gelmesine rağmen halen ihale tarihi açıklanmayan Kanal İstanbul projesi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Emlak Haberleri 07.10.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

2018 yılının Kasım ayında ilk kazma vurulacak haberi gelmesine rağmen halen ihale tarihi açıklanmayan Kanal İstanbul projesi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Deprem riski yaratacağı söylentileri ile iptali istenen projede olası bir güzergah değişikliği yapılır mı? Detaylar haberimizde!

Kanal İstanbul projesi sadece İstanbulular tarafından değil Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeni ile tüm Türkiye tarafından yakından takip ediliyor. Yabancı yatırımcıların da yoğun ilgi gösterdiği ve yakından takip ettiği proje konusunda ise ne yazık ki beklenen ihale tarihi bir türlü açıklanmadı. Projenin ÇED sürecinde yaşanan aksaklıklar nedeni ile sürenin uzadığı iddia ediliyor. Kanal İstanbul Projesi Yapılacak Mı?Daha öncede defalarca kez iptal edileceği yönünde haberler çıkan Kanal İstanbul projesi konusunda iptal edildiği yönünden resmi açıklama bulunmuyor. Bunun aksine hem Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hem de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapılan tüm açıklamalarda projenin kesinlikle yapılacağı vurgulandı. Kanal İstanbul Güzergahı Nereden Geçecek?Kanal İstanbul Projesi Küçükçekmece gölünden başlayacak ve Karadeniz kıyısına varılması ile beraber son bulacak. Kanal İstanbul güzergahı ise bir değişiklik yapılmazsa Küçükçekmece, Sazlıdere, Durusu hattı olarak belirlenmiş durumda. Proje ilk etapta İstanbul ve Marmara Bölgesi için büyük bir kalkınmaya neden olacak.Kanal İstanbul Güzergahı Değişecek Mi?Şu anda yürütülen ÇED sürecinde DHMİ tarafından verilen İstanbul Havalimanı projesi olumsuz görüşü daha sonra değiştirillmişti. İlgili resmi kurumlardan gelecek olan ÇED raporları doğrultusunda söz konusu projesinin güzergahında bir değişiklik olup olmayacağı ya da da projenin iptal edilip edilmeyeceği belli olacak. Ancak proje ilk hazırlanırken deprem riski göz önüne alınarak güzergah belirlendiği için deprem riski nedeni ile böyle bir değişikliğin yapılması olası görünmüyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@