Deprem Riski Yüzde 90 Arttı, İstanbul'u En Az 7.6 Şiddetinde Yıkıcı Deprem Vuracak!

Son dönemde üst üste yaşanan depremler vatandaşın endişesini arttırırken beklenen İstanbul depremi hakkında korkutucu uyarılar geldi.

Gündem 25.01.2019 - 14:10 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Son dönemde üst üste yaşanan depremler vatandaşın endişesini arttırırken beklenen İstanbul depremi hakkında korkutucu uyarılar geldi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak tarafından Milliyet Gazetesi'ne verilen röportajda beklenen deprem hakkında son derece önemli açıklamalar yapıldı. Deprem 7.6 Şiddetinde ve Yıkıcı Olacak! İstanbul'da deprem riski hakkında açıklamada bulunan Yaltırak "Marmara denizi içinde 240 ile 500 yıl arası kırılmayan dört fay parçası bulunuyor. Bunlardan en riskli olanı ve kırılmasını öngördüğümüz fay hattı Osmangazi Köprüsü'nün olduğu yerden başlayıp, İmralı Adası kuzeyine uzanan 110 kilometrelik hat.Diğer uzmanların belirttiği Çınarcık'tan başlayıp Adalar'ın güneyinden Büyükçekmece açıklarına uzanan fay hattı ile alakası olmayan bir hat. Benim yaptığım modelleme de fay diğer uzmanlarının belirttiği "doğu Marmara çukuru" ortasından Adalar fayının 10 kilometre güneyinden geçiyor. 110 kilometre uzunluğa sahip bu fay kırıldığında 7.6 büyüklükte yıkıcı deprem üretecek.Tarihsel depremlere dayanarak büyüklük tahmini yapan, neredeyse herkesin yöntem ve bulguları kendi modelleriyle çelişkiler içeriyor. Tek fay, tek fayın üç parçalı hali ve at kuyruğu örgüsü gibi iç içe karmaşık bir fay sistemi olmak üzere üç ayrı model var.Medya üzerinden sürekli yorum yapanlar, depremin hemen ardından fikirlerini uluslararası dergilerde yayınladıklarından, kendi öngörülerini evlatları gibi seviyorlar. Evlatlarının yanlış olma ihtimalini de kabullenmiyorlar. Her bilim çevresinde bu davranış biçimi görülür.Bu davranış onların, yaptıklarının yanlış olduğunu göstermiyor. Ancak yanlıştaki ısrarın yanlış olduğu bilinmeli. 1999 depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Değişmesi gereken bilgileri görmezden gelirseniz yönlü veriler üretir kamuyu ve idareyi yanıltırsınız" dedi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@