Deprem Sigortası Ne Kadar, DASK Zorunlu Mu?

1999 yılında yaşanan Büyük İstanbul Depremi sonrasında depremin maddi yükünü azaltmak amacı ile ülkemizde zorunlu deprem sigortası uygulamasına geçiş yapılmıştı.

Deprem Sigortası Ne Kadar, DASK Zorunlu Mu?

1999 yılında yaşanan Büyük İstanbul Depremi sonrasında depremin maddi yükünü azaltmak amacı ile ülkemizde zorunlu deprem sigortası uygulamasına geçiş yapılmıştı.

DEPREM SİGORTASI NEDİR, DASK NE DEMEK?

Deprem sonucu meydana gelen hasarları karşılamak üzere yapılan ve deprem ile deprem sonucu meydana gelen yer kayması, tsunami, yangın gibi doğrudan oluşan maddi zararları poliçede belirlenen limitler dahilinde güvence altına alan sigorta türüdür. DASK ise Doğal Afet Sigorta Kurumu kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

DASK FİYATLARI 2021! ZORUNLU DEPREM SİGORTASI FİYATLARI NE KADAR?

Her sene yeniden belirlenen zorunlu deprem sigortası fiyatları sigortalanan taşınmazın büyüklüğü, teminat kapsamı ve sigorta yapılan şirketlere göre değişkenlik göstermektedir. Yine deprem riski yüksek olan bölgeler de daha yüksek uygulanırken deprem riski düşen bölgelerde yer alan taşınmazlar için DASK primi daha düşük fiyatlarla tahsil edilmektedir.

Söz konusu fiyatlar şehirlere ve taşınmazın niteliğine göre belirlenmekte olup Türkiye geneli ortalaması 163 TL olarak uygulanmaktadır. Deprem riski yüksek olan İzmir ve İstanbul il sınırları içerisinde yer alan 100 metrekare büyüklüğe sahip olan betonarme bir ev için 268 TL ücret ödenmesi gerekirken Ağrı, Artvin, Giresun, Kayseri, Niğde ve Rize gibi deprem riski düşük olan illerde ise bu ücret 59 TL olarak uygulanmaktadır. Sigorta şirketleri internet siteleri üzerinden ücretsiz DASK ücreti hesaplama desteği sunmaktadır.

DASK ZORUNLU MU?

Evet, deprem sigortası yaptırmak zorunludur. Konut satışı esnasında tapuda istenen evraklardan biri de DASK poliçesi olup sigortası olmayan taşınmazların devir ve satış işlemlerine izin verilmemektedir. Bu nedenle tapuda işlem yapmadan önce zorunlu deprem sigortası mutlaka yaptırılmalıdır. Deprem esnasında zarar gören taşınmazlar için poliçe kapsamında belirlenen teminat tutarı kadar ödeme hak sahiplerine yapılarak mağduriyetleri giderilmektedir.

SONRAKİ HABER