Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Düzce Depremi Sonrası Açıkladı! Daha Şiddetli Bir Deprem Bekleniyor Mu?

Düzce'de meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremin ardından bölgede yeni bir depremin meydana gelip gelmeyeceği konusunda Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklama yaptı. 

Gündem 17.11.2021 - 18:37 17.11.2021 - 18:37 Engin Uzunoğlu

Düzce'de bugün saat 15:40'da 5.3 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Deprem çevre illerde ve özellikle de İstanbul'un bazı ilçelerinde de hissedildi. Bölgede büyük bir depremin bekleniyor olmasından dolayı da insanlar ciddi bir panik içerisinde kaldılar. Bundan sonra daha şiddetli bir depremin meydana gelip gelmeyeceği konusunda ise Türkiye'nin sayılı deprem uzmanlarından olan Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklamalarda bulundu. 

DÜZCE DEPREMİ NEDEN OLDU?

Düzce depremi hakkında değerlendirme yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan,” 17 Kasım 2021'de saat 15:40'ta Düzce Kilimli'de 5.3 şiddetind ebir deprem meydana gelmiştir. Bu deprem 1999 yılında 12 Kasım'da yine Düzce'de meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremle boşalan enerjinin boşalmamış kısmından kaynaklanmıştır.” dedi.

BOŞALMAMIŞ ENERJİ BOŞALDI

Düzce'de bir deprem olabileceği konusunda daha önce uyarıda bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Büyük Düzce depremi gerçekleştirkten sonra bölgede 5.6 – 5.7 şiddetinde bir deprem daha olabileceğini söylemiştim. Ancak depremin tarihini tespit edebilecek imkana sahip değiliz. O deprem bugün gerçekleşti ve kalan enerji de boşalmış oldu. Bu beklenen bir depremdi ve hafif atlatıldı diyebiliriz.” ifadelerini kullandı. 

DAHA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENMİYOR

Düzce ve bölgesinde yeni ve büyük bir depremin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hakkında da değerlendirme yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Düzce'de gerçekleşen ve daha önceden de beklediğimizi söylediğimiz deprem gerçekleşmiştir. Belki yakın şiddetlerde yeni depremler olabilir. Ancak bizim çalışmalarımıza göre bahsi geçen bölgede daha şiddetli bir deprem gerçeşmesini beklemiyoruz. Bu deprmein bir öncü deprem olmadığını biliyoruz. Bunun için de vatandaşlarımızın panik içerisinde olmalarına gerek yoktur. Depreme karşı her zaman tetikte olalım ama panik bizim kayıplarımızı arttırır ve panik yapacak da bir durum yoktur.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@