Depremleri Doğru Tahmin Eden Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İlk Büyük Depremin Nerede Olacağını Açıkladı!

Türkiye'de deprem değerlendirmeleri ile dikkat çeken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan sıradaki büyük depremin nerede olacağını açıkladı.

Emlak Haberleri 07.12.2021 - 01:32 07.12.2021 - 01:32 Engin Uzunoğlu

İzmir'de meydana gelen son büyük depremi şiddetine kadar doğru bilen Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan çok çarpıcı tespitlerde bulundu. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ve bu gerçekle yaşamanın gereklilik haline geldiğini söyleyen Övgün Ahmet Ercan yeni deprem beklentilerini de açıkladı.

YENİ DEPREM İÇİN ÖNGÖRÜ

Van'ın Tuşba ilçesinde Van Gölü kıyısında gerçekleşen 5 şiddetindeki son depreme dikkat çeken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Van'da gerçekleşen son depremle beraber Muradiye bölgesinde gerilim arttı. Ayrıca Muş, Varto, Karlova'da da gerginlik üst seviyeye çıktı. Bu bölgede 6 veya 7 şiddetinde bir depremin olmasını bekliyorum." dedi.

MURADİYE'DE GERGİNLİK OLUŞTI

Van depremine ilişkin değerlendirme yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Van'da gerçekleşen deprem Ermişler'in 10 kilometre kuzeyinde, Erciş'in 20 kilometre güneydoğusunda ve göl içinde 5 büyüklüğünde oldu. Depremin 5 kilometre derinde olduğunu biliyoruz. Kuzey Anadolu Kırığı'nda olan bu deprem çok önemli bir işaret veriyor. Bu deprem 2011'deki 7,2'lik depremde boşalmayan artçı gerginlikten kaynaklandı. Yıkıcı bir etkisi de olmadı. Ancak Muradiye kesimlerinde gerginlik oluşmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı. 

BÖLGEDE 6-7 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR

Van Muradiye'ye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Muradiye'de artık gerginliğin arttığını biliyoruz. Dolayısıyla o bölgede 6 veya 7 şiddetinde deprem olur. Bölgede deprem kayıtları çok fazla değil: bundan dolayı da depremin ortalama olarak ne zaman gerçekleşeceğine dair tahmin yürütemiyoruz. Muş, Varto ve Karlıova'da gergin bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Gerginlik olmazsa zaten deprem olmaz. Bu alanlara dikkat etmek gerekir. Depremlerin yüzde 13'ünün Doğu Anadolu kırığında olduğunu biliyoruz. Yine depremlerin yüzde 33'ü Batı Anadolu kırığında meydana geliyor. Tek suskun kırık var o da Kuzey Anadolu kırığı." şeklinde konuştu. 

EVLER YIKILIR ÖLÜMLER OLUR

Doğu Anadolu kırığında gerçekleşmesi muhtemel depremin şiddetine dair konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "7 büyüklüğünde bir deprem olursa bu 30-35 saniye boyunca devam eder. Eğer depremin şiddeti 6 olursa da 20-25 saniye sarsıntı yaşanır. Bölgedeki yapı kalitesine göre yıkımların boyutu değişir. Ancak köylerde bulunan taş evler bu depremle yıkılır ve ölümlerle saonuçlanabilir. Eğer depremin şiddeti 7 büyüklüğünde olursa şehir merkezinde de yıkımla karşılabiliriz." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@