Derli Toplu Bir Çocuk Odası İçin 10 Dekorasyon Önerisi

Birden fazla çocuğu olan ya da tertip düzene önem veren ailelerin derli toplu bir çocuk odası için bazı dekorasyon önerileri işine yarayabilir. Çocuk odalarını terli toplu düzene sokacak 10 öneri.

Dekorasyon 06.05.2022 - 15:56 06.05.2022 - 15:56 Gülşah Konuk Akın

Çocuğu olan neredeyse tüm ebeveynler dağınıklıktan mustarip. Çocuk odasında başlayan bu dağınıklık zaman zaman koridorlardan, mutfağa, oturma odalarından salonlara evin pek çok yerine yayılıyor. Özellikle küçük çocuğu olanlar bilir ki çocuk odasının toplu kalması en fazla 5-10 dakikalığına mümkün oluyor. Ebeveynlerin çocuk odalarının derli toplu olmasını sağlayabilmeleri için basit dekorasyon önerileri oldukça büyük öneme sahip. 10 dekorasyon önerisi ile derli toplu çocuk odaları hayal olmaktan çıkıyor.

kompactl-çocuk-yatağı

YERDEN TASARRUF ETTİREN KOMPAKT YATAK
Birden fazla çocuğu olan ya da ilerleyen zamanlarda bir çocuk daha düşünen aileler için kompakt yataklar hem pratik hem de daha az yer kaplıyor. Kompakt yataklarda bulunan ekstra çekmeceler ve raflar dolap ihtiyacını karşılayarak hem yerden tasarruf edilmesini hem de maddi olarak tasarruf edilmesini sağlıyor. 

çocuk-odası-duvar-rafı

DUVARA ÇAKILAN KUTULAR
Odadaki ufak tefek dağınıklığı gidermek için çocuk odalarının duvarlarında kullanabilecek kutular hem estetik bir görüntü sağlıyor hem de yerden tasarruf edilerek dağınıklığı da gideriyor. Hazır satılan kutular olduğu gibi kendi tasarlayabileceğiniz kutuları da kullanabilirsiniz.

oyuncak-kutusuOYUNCAK KUTULARI
El becerisine güvenen ve pratik yeniliklere açık olan ebeveynler için kasalardan yapılabilecek ya da hazır olarak alınabilecek oyuncak kutuları odadaki dağınıklığı gidermek için oldukça kullanışlı. Eski bir meyve kasasından bile tasarlanabilir.

yatak-üniteleri

YATAK ÜNİTELERİ
Çocuk odasına mobilya seçimi de odanın dağınık bir görüntüye sahip olmasını engellemede önemli bir yere sahip. Hazır satılan yatak üniteleri ile hem yatak hem de dolap, çekmece ihtiyacını aynı anda karşılayabilirsiniz. 

İLGİNÇ RAFLAR
Küçük yaştaki bir çocuğun zaman zaman bir yetişkinin bile yapmadığını yapıp tüm eşyalarını toplayarak dolabına nizami bir şekilde yerleştirmesini beklemek kulağa çok da gerçekçi gelmiyor. Çocukların için düzenleme işini oyun haline getirmek toplu bir oda için daha kolay olacaktır. Çocuk odasının duvarlarına çocuğun ilgisini çekecek farklılıkta raflar monte edilmesi bu işin püf noktası.

çocuk-odası-rafları

FONKSİYONEL MOBİLYALAR
Çocuk odasının derli toplu olması için çocuğa eğlenceli ve farklı seçenekler sunulması bu işi kolaylaştıracaktır. Fonksiyonel olarak kullanılabilen eşyalar çocuğun ilgisini cezbedeceği için hem farklı bir atmosfer yaratır hem de çocuğun ilgisini çekeceği için odasını toplaması daha keyifli bir hal alır.

Odadaki dağınıklıktan kurtulmak için odanın ferah görünmesi de önemli. Bu nedenle özellikle küçük çocuk odaları için yüksek yatak seçilmesi ve odanın dikine kullanılması yararlı olacaktır. Oyuncak dağınıklığından rahatsız oluyorsanız çocuğunuza oyuncaklarını toplaması yerine onları bir müzedeki değerler gibi sergilemesini öğretin. Çocuğun büyüyüp okula gitme süreci başladığında odada bir çalışma masasına ve sandalyeye ihtiyaç duyulacağı önceden düşünülmeli ve odada bunlar için de yer bırakılmalıdır.

En baştan çocuk odası dekorasyonu yapma aşamasındaysanız odada gömme raf ya da gömme dolap tercih edebilirsiniz. Oyuncaklar odanın içerisinde dağınık ya da oyuncak kutularında durmak yerine gömme dolap ya da raflarda yer alabilir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@