Dev Banka Altın Yatırımcılarını Paranız Pul Olacak Diyerek Uyardı! 2021 ve 2022 Yıl Sonu Ons Altın Fiyat Tahminleri!

Altın piyasasında meydana gelen inişli çıkışlı grafikler üzerine dünyaca ünlü banka olan ABN AMRO'dan yeni bir değerlendirme geldi. ABN AMRO 2021 ve 2022 altın fiyat tahminlerini açıkladı. 

Finans 06.11.2021 - 18:19 06.11.2021 - 18:19 Engin Uzunoğlu

Altın piyasasında oldukça karmaşık bir fiyatlama etkin olmaya devam ediyor. Kripto para birimlerinin devreye girmesiyle altın piyasası çok büyük irtifa kaybetti. Risk iştahının azaldığı, ekonomik risklerin ortaya çıktığı dönemlerde yatırımcılar altın piyasasına sığınarak varlıklarını korumaya alıyordular. Ancak kripto para piyasalarının işlem genişlemesiyle altın piyasasında çok güçlü bir rakip geldi. 

ALTIN VE KRİPTO PARA REKABETİ

Ons altının  2021 yılında 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmasına dair değerlendirmeleri analistler sık sık dile getirdiler. Ancak bu yükselişler bir türlü gerçekleşmedi. Yatırımcılar kriz anlarında altın piyasasında varlıklarını korumak yerine kripto para piyasalarına yatırım yaparak kazanç elde etmeyi tercih ettiler. Bu da altın fiyatlarının beklenen yükseliş hareketini gösterememesine neden oldu. 

2021 VE 2021 YIL SONU ONS ALTIN FİYAT TAHMİNLERİ

Altın yatırımcıları bundan sonraki süreçte fiyatların nasıl şekilleneceğini, inişli çıkışlı grafiğin ne zaman sona ereceğini merak etmeye başladılar. Dünyaca ünlü banka ABN AMRO ise altın yatırımı olanlara dair yeni altın fiyat tahminlerini açıkladı. Ancak 2021 ve 2022 yıl sonu için yapılan altın tahminleri yatırımcıları büyük bir endişeye sevk etti. 

ONS ALTIN YIL SONUNDA NE KADAR OLACAK?

ABN AMRO'nun kıdemli stratejisti Georgette Boele yaptığı son değerlendirmesinde, “Altın piyasasında fiyat baskılamaları yaşanıyor. Bu baskıların nedeni de yüksek enflasyon korkuları ve FED'in faiz kararları oluyor. Ons altının fiyatına bakıldığında 2021'de yüzde 7,5 oranında düşüş meydana geldi. Bu da altın için negatif görüntünün devam ettiğini ortaya koyuyor. 2021 yıl sonunda ons altının 1.700 Dolar olacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

2022'DE ONS ALTIN İÇİN FELAKET SENARYOSU

ABN AMRO'nun terrübei stratejisti  Georgette Boele 2022 yılı için de karamsar bir tablo çizerek, “Ons altın fiyatı için gerilemeler 2022 yılı boyunca da devam edecek. 2022 yıl sonuna gelindiğinde ons altının 1.500 Dolar seviyesini görmesini bekliyoruz. Ekonomik toparlanmanın istenilen seviyede olmaması, altın piyasası için pandemi sonrası oluşan yeni şartlar, kripto paralar ile yaşanan rekabet altın fiyatlarına rekor düşüşler olarak yansıyacak.” ifadelerini kullandı.

Not: ltın fiyatlarına dair değerlendirmeler ilgili finansal kuruluşa aittir. Bu yorumlara bakılarak yatırım kararı verilmemelidir. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@