Dev Kripto Para Borsalarında Deprem! Bu Sefer Reklam Yasağı Geldi

Kripto para piyasasında çeşitli nedenlere bağlı olarak hareketlilik devam ediyor. Bu sefer reklam yasağının geldiği öğrenildi. Dev kripto para borsaları bu karara nasıl yanıt verecek?

Finans 16.12.2021 - 11:44 16.12.2021 - 11:46 Elif İşçi

Kripto para piyasasında çeşitli nedenlerden dolayı sular bir türlü durulmuyor. Son olarak Birleşik Krallık’ta bulunan ve reklam düzenleyicisi olarak görev yapan büyük firmalardan Advertising Standards Authority düzenlenen bir reklam kampanyasının kaldırılması için harekete geçti.

Başlatılan reklam kampanyası dev kripto para borsalarını içine alıyordu. Bununla ilgili yapılan incelemelerde ise birtakım ihlallerin olduğunu tespit etti. En son 15 Aralık tarihinde düzenlenen reklam kampanyası Coinbase, Kraken, eToro, Exmo, Coinburp ve Luno olmak üzere büyük kripto para borsası şirketlerini kapsıyordu.

REKLAMLARIN KALDIRILMASINA KARAR VERİLDİ

Reklam düzenleyicisi şirket tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında reklamların yayından kaldırılmasına karar verildi. Daha sonra yine reklam ihlali tespit ettiği içi bir pizza zinciri hakkında da reklamların kaldırılması yönünde karar verdi.

İhlalin sebebi de açıklandı. Özellikle dev kripto para borsasının Avrupa şubesinin yanıltıcı nitelikte reklam yayınladığı öğrenildi. Daha öncede aynı durumun Faceboo tarafından gerçekleştirildiği öne sürülerek örnek gösterildi.

REKLAM DETAYLARINA YER VERİLDİ

Dev Kripto Para Borsalarında Deprem! Bu Sefer Reklam Yasağı Geldi2

Reklam düzenleyici şirketin vermiş olduğu kararın detaylarına bakıldığı zaman risk uyarısının çok kısa verilmesine değinildi. 20 saniyelik reklamın sadece bir saniyesinde risk uyarısı bulunuyordu. Bununla birlikte tüketiciler görse dahi açık bir şekilde okunmasının ve anlaşılmasının mümkün olmadığına kanaat getirildi.

Dev kripto para borsaları tarafından düzenlenen reklamlara getirilmiş olan bu yasak sonrasında  kripto para borsasında yeni tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Daha önce Luno borsasına ait olan bir reklam kampanyası da günlerce pek çok bölgede yayınlandıktan sonra iptal edilmişti. İlk olmaması  tepkilere neden olurken, kripto para borsalarının bu karara verecekleri yanıt merak konusu oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@