Dev ÖTV İndirimi Resmen Açıklandı, Herkes Karavan Almaya Koştu! Karavanlardan Alınan Yüzde 220 ÖTV Düşürüldü!

Türkiye'de karavan turizmini geliştirebilmek çok önemli bir değişiklik yapıldı. Karavanlardan alınan ÖTV'de büyük indirim yapıldı. ÖTV indirimi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Finans 26.10.2021 - 20:40 26.10.2021 - 20:47 Engin Uzunoğlu

Dünyada pandemi sürecinde karavanlar çok büyük ilgi gördüler. İnsanlar tatillerini lüks otellerde, konforlü tatil merkezlerinde yapmak yerine karavanlarda geçirmeye başladılar. Türkiye de bu akımdan oldukça fazla etkilendi. Ancak karavanlardan alınan ÖTV oranının çok yüksek olması karavan satın alan vatandaşların sayısını oldukça sınırlı bir seviyede tuttu. 

KARANLARIN ÖTV'LERİNDE DEV İNDİRİM

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Vergi usul Kanunu'ndaki değişikliklerle karavan satın almak isteyenlere büyük bir imkan getirildi. Karavanlardan alınan ÖTV'de büyük oranda indirim yapılırken şimdiden vatandaşlar karavan satın almak için girişimlerde bulunmaya başladılar.

ATV VE UTV'LERDEN YÜZDE 25 ÖTV ALINACAK

Yapılan ÖTV değişikliği ile ATV (her türlü arazide kullanılan araç) ve UTV (çok amaçlı hizmet aracı) için de indirime gidildi. Karavanlardan alınan vergiler ise tepeden tırnağa yeniden düzenlendi. Son değişiklikle beraber ATV ve UTV araçlarından devlet yüzde 25 oranında vergi alacak. Motorlu karavanlar için ise vergi yükü yüzde 45 ile sınırlandırıldı. 

YÜZDE 130 İLE YÜZDE 220 ARASINDA ÖTV ALINIYORDU

Daha önce yapılan uygulamaya göre 2000 cc'den düşük motora sahip bir aracın karavana dönüştürülmesi durumunda yüzde 130 ile yüzde 150 arasında ÖTV alınıyordu. Motor hacmi 2000 cc'den büyük karavanlardan ise devlet yüzde 220 ÖTV tahsil ediyordu.

KARAVANLARDA ÖTV İNDİRİMİ İLE FİRMALAR TALEPLERE YETİŞEMEZ HALE GELDİ

Yapılan son değişiklikle beraber karavanların ödeyecekleri ÖTV oranı yüzde 45 olarak belirlendi. Bu da karavanlar için çok ciddei maliyet düşüşü anlamına geliyor. Düşen fiyatlar neticesinden karavan üretimi yapan firmalar yeni satış taleplerini almaya başladılar. Yoğun talepten dolayı çalışmaları sıklaştıran firmalar yeteri kadar karavanı satışa çıkaramama endişesi yaşamaya başladılar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@