Dev Yatırım Bankasının Baş Altın Stratejisti Rekor Tahmini Yaptı: 2022 ve 2023'de Altın Fiyatları Ne Olur?

1 yıl sonra altın ne olur sorusuna uzman yorumu geldi. 2022 yılında altın fiyatları ne olur, 2023 çeyrek altın fiyatları tahmini, haftaya altın yükselir mi, düşer mi, altın haftaya nasıl başlayacak?

Dev Yatırım Bankasının Baş Altın Stratejisti Rekor Tahmini Yaptı: 2022 ve 2023'de Altın Fiyatları Ne Olur?

2021 senesini büyük bir dalgalanma ile geride bırakan altın fiyatları 2022 senesine ise yükselişle başlamıştı. Dolar kurunun 18 TL seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırması ile gram altının fiyatı da bin TL sınırını aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Ancak, sonrasında Kur Korumalı Mevduat Hesabı'nın açıklanması ile dolar kuru 10 TL seviyesine kadar geri çekilmiş, altın fiyatları da bu düşüşten etkilenerek büyük oranda değer kaybetmişti.

Altın fiyatları 2022 senesine yükselişle başlarken gelen fırsat alımları ile beraber altının fiyatı hızla toplanmıştı. Gözler 2022 ve 2023 senesine çevrilirken uzman yorumları da alın fiyatları için yakın takibe alındı. Kısa ve uzun vadeli altın yatırımları için altın fiyatı tahminleri yakından takip edilirken State Street Global analisti ile Piyasa analisti Christopher Lewis merak edilen soruları yanıtladı.

haftaya altın ne olur

HAFTAYA ALTIN NE OLUR, ALTIN FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Kısa vadeli altın yorumları ile adından söz ettiren Piyasa analisti Christopher Lewis, ons altının fiyatının 1800 dolar seviyesinin üzerinde haftayı kapatmasına dikkat çekerek önümüzdeki hafta daha sert bir yükseliş yaşanabileceği uyarısında bulundu. Haftalık mum çubuğu ile büyük engel olarak kabul edilen 1820 dolar seviyesinin aşıldığını belirten Lewis önümüzdeki hafta ons altının fiyatı için 1850 hatta 1875 dolar seviyesinin görülebileceğini söyledi.

altında yükseliş devam eder mi

ALTINDA TRADERLER ALIMA GEÇTİ!

Lewis altında alıcıların baskı oluşturmaya başladıklarını belirterek Ocak ayı başı itibari ile traderler tarafından kenara koyulan her paranın altına akacağını, bununda altın fiyatları için yükselişe neden olabileceğini söyledi.

altın tahminleri 2 oca

2022'DE ALTIN FİYATLARI NE OLACAK, NE OLUR?

Altın fiyatları hakkında yorumda bulunan bir diğer isim ise State Street Global Advisors’ın baş altın stratejisti George Milling-Stanley oldu. Stanley vermiş olduğu röportajında altın fiyatları için rekor beklentisi içerisinde olduğunu belirterek yüzde 50 oranında ons altının fiyatı için 2022 yılında 2 bin dolar seviyesinin görülmesini beklediğini dile getirdi.

Altın fiyatları 2022 yılı tahmini beklentisi için Stanley yüzde 30 oranında ise 2 bin doların üzerine çıkılarak yeni bir ralli yaşanabileceği ihtimalinin de bulunduğunu dile getirdi.

2023 yılında altın ne olur

2023 YILINDA ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

2023 senesi için ise altın fiyatlarında 2022 senesinden daha yüksek bir seviye görülmesi ihtimalini yüzde 80 olarak açıklayan State Street Global Advisors’ın baş altın stratejisti George Milling-Stanley nominal para politikalarının daha ilerisine bakılması gerektiğini belirterek altın fiyatları için arz ve talep dengesinin kritik öneme sahip olacağını dile getirdi. Yatırımcıların FED korkusunu aşması gerektiğini belirten Milling - Stanley enflasyonla mücadele için FED'in agresif bir tavır sergilemesinin 2022 ve 2023 için zor bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

NOT: Emlak365.com'da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Söz konusu bilgiler ilgili kişiler tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, bu açıklamalara dayanılarak yatırım yapılamaz.

SONRAKİ HABER