Dev Zam Bekleniyordu Resmiyet Kazandı! Benzin Motorin Alan Sürücüler İşte Yeni Zamlı Fiyatlar

Motorin ve benzin fiyatlarına yeni hafta başında zam yapılacağı bilgisi geldi. Bu akşam duyurulması ve gece fiyatlara yansıması beklenen zammın pompaya doğrudan yansıması bekleniyor.

Dev Zam Bekleniyordu Resmiyet Kazandı! Benzin Motorin Alan Sürücüler İşte Yeni Zamlı Fiyatlar

Motorin ve benzin fiyatları yeniden yükselecek. Küresel piyasalarda brent petrol fiyatının artması nedeniyle akaryakıta yeni zamlar geliyor. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilim ve oluşan savaş ihtimali fiyatların sürekli değişmesine neden oluyor.

Bir dönem dolar kuru ile yükselen akaryakıt fiyatları şimdi de brenti petrol fiyatları ile yükseliyor. Birkaç hafta öncesine kadar 70 dolar bandında bulunan brent petrol fiyatları şu sıralar 90 dolar seviyesinde yer alıyor.

BENZİN VE MOTORİN LİTRE FİYATLARINA ZAM GELECEK

Brent petrol fiyatlarında yaşanan değişimin ardından motorin fiyatları ile benzin fiyatlarına ilişkin artışın yarın akşam duyurulması bekleniyor. Yarın akşam saatlerinde Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından duyurulması beklenen zammın bu gece yarısından itibaren geçerli olması beklenecek. Zamlı tutarın ÖTV'den karşılanması beklenmezken zammın direkt pompaya yansıyacak.

Zamlı fiyatlara ilişkin resmi duyurunun 1 Şubat tarihinde gelmesi fiyatların ise 2 Şubat tarihinde değişeceği bekleniyor.

Beklenen Zam Tutarları

Tüm bu gelişmelerin yanında benzin litre fiyatlarına 58 kuruş, motorin litre fiyatlarına ise 57 kuruşluk zam geleceği öngörülüyor.

ÜNLÜ EKONOMİSTTE DUYURDU

Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu son paylaşımında brent petrol fiyatlarında yaşanan fiyat artışına dikkat çekti. Açıklamasında yeni bir zammın duyurulabileceğini söyleyen Şatıroğlu şu ifadelere yer verdi.

TUNÇ ŞATIROĞLU BENZİN

Ünlü ekonomist paylaşımında zam ile ilgili olarak "Brent petrol artmaya devam ediyor. Yine "tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ile başlayan" bir haber yaklaşıyor. Enflasyonla mücadeleden vazgeçilmiş olduğu için müsilajın artmasını beklerim." dedi.