Devalüasyondan Devalüasyona Koşarız Uyarısı Yapan Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer Dolar Kuru Tahmini ile Şaşırttı!

Türkiye ve dünya ekonomisinde meydana gelen gelişmeleri yorumlayan Ekonomist Selçuk Geçer dolar kuru ile alakalı olarak yeni tahminini açıkladı. Dolar kuru kaç TL olacak? Selçuk Geçer dolar yorumu...

Finans 04.11.2021 - 22:19 04.11.2021 - 22:19 Engin Uzunoğlu

Türk ve dünya ekonomisinde önemli gelişmeler yaşanırken dolar kurunun yeni fiyatlaması ve gelecek günlerde oluşabilecek piyasa şartları merak ediliyor. Dolar yorumlarında sert çıkışları ile tanınan ünlü ekonomist Selçuk Geçer de son gelişmeleri yorumladı. Yaptığı analizde Türk lirası ve dolar hakkında piyasa şartlarını değerlendiren Selçuk Geçer, dolar kuru hakkında da yeni bir tahmin yaptı. 

DOLAR KURUNDA YENİ YÜKSELİŞLER DEVREYE GİRDİ

FED kararlarına dikkat çeken Selçuk Geçer, “FED varlık alımlarının azaltılacağını ilan etti. ABD ilk adımı attı ve dünya bu saatten sonra net şekilde sıkı para politikasını başlatmış durumda. Dünyada hem euro, hem dolar, hem de sterlin azalacak. Türkiye için ise işler çok daha kritik noktaya gidiyor. FED açıklamasının ardından kamu bankalarının satışları ile dolar kuru baskılandı. Ancak bu da uzun soluklu olmadı ve dolar kurunda yükselişler yeniden devreye girdi.” dedi.

DOLAR KURU 10,50 TL OLACAK!

Dolar kuru için kısa vadede fiyat beklentisini açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kuru önce 9,90 TL ve 9,95 TL seviyesine gidecek. Orada biraz soluklandıktan sonra emin adımlarla 10,50 TL'ye doğru gittiğini göreceğiz. Dolar kuru Türkiye'de bir geçim meselesi haline geldi. Buğdayı bile dolar ile aldığımız için fiyatlar dolar kuruna bağlı olarak yükseliyor. Korkunç bir enflasyonist ortam var. Kasım ve Arallık'ta enflasyon yükselmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

dolar kuru ne kadar oldu-1

İNSANLAR BANKA MEVDUATLARI İLE DOLAR ALACAKLAR

Dolarizasyon uyarısı yapan Selçuk Geçer, “Dolar kuru için normal koşullar içerisinde 10,50 TL olacak diyorum. Buna itiraz edecek olanlar olacaktır. Düne kadar 4 TL'leri konuşuyorduk. Dolar kurunun 10 TL'yi kırması artık hayal değil. Hatta çok hızlı bir şekilde bu seviye aşılacak. Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 16'ya çekmesi ve hatta daha da aşağıya indirecek olması dolarizasyonu arttıracak. İnsanlar mevduatlarını bankalara koyup enflasyon karşısında erimesini isterler mi? Ne yapacaklar, gidip dolar alacaklar. Bankalar mevduat toplayamayacak ve kredi tahsili de yapamayacaklar.” şeklinde konuştu.

DEVALÜASYONDAN DEVALÜASYONA KOŞARIZ

FED'in mesajlarının doğru anlaşılması gerektiğini söyleyen Selçuk Geçer, “FED varlık alımlarını azaltarak dünyaya hazırlanın mesajı verdi. Dövizi ABD'ye çekmeye başlayacaklar. Bunu engellemek için yüksek faiz vereceksiniz. Yoksa dolar yatırımcısı ABD'ye geri dönecek. Eğer bu para politikası ile devam edersek devalüasyonlardan devalüasyonlara koşarız. Mesele dolar kurunun 10 TL olması meselesi değil. Bu işin sonunun geri dönüşü yok.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan tüm değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradaki yorumlarla yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@