Devlet 2 Yıl Geri Ödemesiz Ve Faizsiz 100 Bin TL İle 110 Bin TL Destek Kredisi Veriyor!

100 Bin TL faizsiz kredi desteği 2 yıl geri ödemesiz şekilde verilmeye devam ediliyor. KOSGEB’in kredi imkanına dair süre daralırken başvuru şartları ve kimlerin yararlanabilecekleri araştırılıyor. 

Finans 08.03.2022 - 21:07 08.03.2022 - 21:07 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de işletmelere yönelik verilen faizsiz kredi desteklerine dair araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere faizsiz kredi desteği veriliyor. Bu kapsamda pandemiden olumsuz etkilenen işletmeler istihdam edecekleri her yeni mezun personel için 100 Bin TL, bu personelin kadın olması durumunda ise 110 Bin TL faizsiz destek kredisi alabiliyor. Üstelik bu kredi imkanı 2 yıl geri ödemesiz şekilde kullandırılıyor.

KOSGEB’in sağladığı faizsiz kredi desteği doğrultusunda son 12 ayda ortalam istihdamı koruyan işletmeler 12 ay boyunca işten çıkarmama taahhüdü vererek işe aldıkları her bir personel için faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz destek alma imkanı elde ediyorlar. Ödemesiz dönemin ardından 4 ayda bir eşit taksitli 6 taksit halinde kredi borcu 24 aylık periyotta geri ödeniyor. KOSGEB bu imkanı mikro işletmeler için 2 personel için küçük işletmeler için ise 5 personel için sağlıyor. Bu rakamların üzerine çıkılamıyor. 

HANGİ PERSONELLER İŞE ALINIRSA FAİZSİZ DESTEK KREDİSİ ALINABİLİR?

KOSGEB’in faizsiz destek kredisinden yararlanmak isteyenler hangi personelleri işe alarak bu imkanı elde edebileceklerini araştırıyorlar. Öncelikle personel işe alınmadan önce bu kredi başvurusunun yapılması gerekiyor. Eğer işe alınacak kişi işverenin eşi, annesi, babası, çocuğu veya kardeşi ise kredi imkanından yararlanılamıyor. Bu şekilde işe alınacak olanların meslek lisesi veya teknik lise mezunu olması gerekiyor. 1981 yılı ve sonrasında doğan yeni personellerin işe alımlarında bu kredi imkanı sağlanabiliyor. Bu yeni personellerin son 3 yıl içerisinde 180 günden fazla çalışmamış olmaları gerekiyor. 

KİMLER FAİZSİZ DESTEK KREDİSİ ALABİLİR?

Faizsiz destek kredisinden kimlerin yararlanabilecekleri de merak ediliyor. Bu imkan desteklenen sektörlerde 2019 ve öncesinde kurulmuş işletmeler için geçerli oluyor. Ayrıca 2019 yılı cirosunun da en az 75 Bin TL olması gerekiyor. Hedef sektörlerde ise genç girişimcilerden ciro şartı aranmıyor ve işletmelerin 2017 öncesinde kurulmuş olması şartı aranıyor. Destek verilen dönemde işletmelerde çalışan sayısı 2021 yılı ortalamasının altına düşmemelidir. Vadesi gelmiş veya yapılandırılmış SGK ve prim borcu olanlar bu faizsiz kredi desteğinden de yararlanamıyorlar. 

HANGİ SEKTÖRLERE FAİZSİZ KREDİ VERİLİYOR?

KOSGEB’in faizsiz kredi imkanından yararlanabilecek sektörler de belli oldu. Buna göre tekstil, gıda, içecek, deri ve deri ürünleri, kauçuk ve plastik ürünleri, kağıt ve kağıt ürünleri, giyiş eşyası, ağaç ve ağaç ürünleri, elektrikli teçhizat imalatı, mobilya imalatı yapanlar, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımını yapanlar, lokanta ve seyyar yemek hizmeti verenler, seyahat acenteleri ile tur operatörlüğü yapanlar, kuru temizleme, kuaför ve güzellik salonları faizsiz kredi desteğinden yararlanabilecekler. 

100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KOSGEB’in sağladığı imkan olan 100 Bin TL faizsiz kredi desteğine başvurunun nasıl yapılacağı araştırılıyor. Bu krediden yararlanmak için şartları karşılayanlar E-Devlet üzerinden başvuru işlemlerini yapabiliyorlar. 31 Mart 2022 tarihine kadar başvurular alınmaya devam edilecek. Bu tarihten sonra faizsiz destek kredisi kapatılacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@