Devlet 300 Bin Kaçak Kamu Binası İçin İmar Barışı Başvurusu Yaptı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan imar barışı affı uygulaması ile pek çok kamu binasının da kaçak yapı statüsünde olduğu ortaya çıktı. Mülkiyeti devlete ait olan 300 bin kamu binası kaçak çıktı!

EMLAK HABERLERİ 16.12.2019 - 11:57 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan imar barışı affı uygulaması ile pek çok kamu binasının da kaçak yapı statüsünde olduğu ortaya çıktı. Mülkiyeti devlete ait olan 300 bin kamu binası kaçak çıktı!

Deprem ile mücadelede kaçak yapıların da kayıt altına alınması ve kentsel dönüşümü hızlandırmak amacı ile hayata geçirilen imar barışı ilginç bir gerçeği daha ortaya çıkardı. DEVLETİN KENDİ BİNALARI DA KAÇAK ÇIKTI! TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda imar affı kapsamında yapı kayıt belgesi alan ve yasal hale gelen kamu kurumu taşınmazlarının sayısı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a soru yönelten CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır konu hakkında açıklama yaptı.Yazılı yanıt aldığını belirten Sındır yapı kayıt belgesi alarak imar affından yararlanan kamu kurumu taşınmazının sayısının camiler dahil olmak üzere toplamda 298 bin 124 olduğunu söyledi. Söz konusu rakamın büyüklüğü büyük tartışma yarattı. BU BİNALAR ACİLEN DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRİLMELİKonu hakkında açıklam ayapan Sındır “Bakanlığımızın verdiği yanıtta ticari maksatla kullanılmayan yapıları için camiler dâhil 298 bin 124 adet yapı kayıt belgesi düzenlendiği belirtilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden edindiğim bilgiye göre, ülkemizde 25 Temmuz itibariyle 84 bin 684 cami var.Kamu binalarının kayıtlarının tutulduğu Milli Emlak Müdürlüğü’nde Hazine’ye kayıtlı bina sayısının 200 bin 354 olduğunu görüyoruz. Bu ikisinin toplamından daha büyük bir rakamda yapı kayıt belgesi düzenlenmiş.Buradan şu anlaşılıyor: Bu kamu binalarının bir kısmı okul binaları, ekleme yapılmış binalar, Milli Eğitim’e bağlı yapılar, anaokulları için yapılmış ek binalar, derslik yapılmış binalar, spor veya daha başka bir ihtiyacı karşılamak için yapılmış ek yapılar ve kantin gibi binalar…Ruhsatsız okul alanı veya kamusal alan içerisinde çok sayıda ruhsatsız yapı var. Bu yapıların tespit edilip raporlandırılmış olması ve yıkım dayanıklılık testleri sonrasında güçlendirme gerekiyorsa güçlendirme projelerinin derhal hazırlanıp buna yönelik güçlendirilmesi ve depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekmekte" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@