Devlet Bankaları TL'ye Destek İçin Faiz Operasyonu Yaptı! TCMB Sinyali Sonrası 32 Günlük Vadeli Mevduat, Kredi Faizleri

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bir kere daha TL'ye destek olmak için sahaya indi. Merkez Bankası açıklaması sonrası kamu bankalarının faiz oranları değişti, vatandaşa tam destek geldi!

Finans 09.02.2022 - 07:55 09.02.2022 - 07:58 Gülcan Özer

Özel bankaların rekor kar oranları açıklamalarına rağmen bir türlü kredi faiz oranlarını indirmeye yanaşmaması üzerine Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklama yaparak bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirmişti. TCMB tarafından bankaların yüzde 16-17 maliyetle fonlandığını belirten Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu bankaların ise bu parayı yüzde 30 faizle dağıtmasını eleştirmişti. 

Konu hakkında daha önce açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise özel bankaların fırsatçılık yaptığını belirterek faiz indirimi yapmamalarını eleştirmiş ve vatandaşlara daha düşük oranlarla kredi veren kamu bankalarını tercih etmeleri yönünde tavsiyede bulunmuştu. Gelen açıklamaların ardından kamu bankaları bir kere daha elini taşın altına koydu ve vatandaşlara en uygun oranlı kredi paketlerini açıklayarak TL'ye destek vermeyi sürdürdü. 

DEVLET BANKALARI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI ŞUBAT 2022! EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA, ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK EV KREDİSİ FAİZ ORANI KAÇ?

Merkez Bankası tarafından yapılan tüm faiz indirimlerine rağmen konut kredisi paketlerinde özel bankalar faiz indirimi yapmak bir yana birde faiz artırımı yapmaları ile dikkat çekmişlerdi. Özel bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkarken beklenen faiz indirimi atağı kamu bankaları tarafından yapılmıştı. Şu anda devlet bankalarında sıfır konut almak isteyenler için en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1,20 olarak uygulanırken ikinci el konut kredisi paketinde ise bu oran yüzde 1,29 olarak uygulanıyor. 

en uygun konut kredisi 9 şubat

Özel bankalarda en uygun konut kredisi veren banka yüzde 1,99 oranı ile Akbank olarak öne çıkarken kamu bankasında 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisinde aylık taksit ödemesi 1.577 TL olarak gerçekleşirken özel bankada bu rakam aradaki faiz farkı nedeni ile 2 bin 196 liraya çıkıyor. 

kamu bankaları mevduat oranlar ılistesi

VAKIFBANK, HALKBANK, ZİRAAT BANKASI 32 GÜNLÜK FAİZ ORANI NEDİR. TCMB KAMU BANKALARINCA UYGULANAN EN YÜKSEK MEVDUT FAİZİ KAÇ?

Kamu bankalarının mevduat faiz oranları da düşük kredi faiz oranlarına rağmen Türk Lirası'na destek için arttırıldı. En yüksek mevduat faizi Vakıfbank arı hesabı için uygulanan yüzde 18 oranı olarak öne çıkarken Ziraat Bankası 32 günlük vadeli mevduat faizi ise yüzde 14,50 oldu. Yüksek faiz arayan kişiler için ise Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı ile daha yüksek mevduat faizi uygulanıyor. 

ziraat bankası 100 bin tl getiri hesaplama

ZİRAAT BANKASI 100.000 TL YE NE KADAR FAİZ VERİYOR?

Ziraat Bankası vadeli mevduat faizi hesabı yüzde 14,50 olarak uygulanırken bu oran üzerinden 100 bin liranın aylık faiz getirisi 1.207,67 TL olarak hesaplanıyor. 

en uygun ihtiyaç kredisi 9 şubat

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ: HALKBANK, VAKIFBANK, ZİRAAT BANKASI İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI KAÇ?

Devlet bankalarının ihtiyaç kredisi faiz oranları da vatandaşa destek için aşağıya çekildi. En uygun ihtiyaç kredisi veren banka yüzde 1.55 oranı ile Vakıfbank olurken 36 ay vadeli 10 bin TL kredi paketinde bu oran ile kredi çeken bir kişinin aylık taksit ödemesi 384 TL olarak hesaplandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@