Devlet Bankası Konut Sahibi Olmak İsteyenler İçin Harekete Geçti! Faizler Yüzde 0,88’e Çekildi!

Vakıfbank’ta riskli yapılarda oturan dar gelirli aileler için yüzde 0,88 faizli kredi desteği duyuruldu. İşte ayrıntılar…

Finans 27.04.2022 - 16:20 27.04.2022 - 16:22 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de son dönemde artan konut maliyetleri, bir yandan ev fiyatlarını fahiş seviyelere çıkarırken, diğer yandan afet riski nedeniyle kentsel dönüşüme girmek zorunda kalan vatandaşların artan konut yapım maliyetlerinden olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Yıkıcı bir deprem riski ile her zaman karşı karşıya kalan Türkiye’de, binaların afet riskine karşı daha dayanıklı hale getirilmesi için başlatılan kentsel dönüşüm politikaları kapsamında bu maliyetleri azaltmak isteyen vatandaşlar ise kamu bankalarına akın ediyor.

Vakıfbank’tan Yüzde 0,88 Faizli Konut Kredisi!

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında kamu bankaları tarafından avantajlı oranlarla ihtiyaç sahiplerine kentsel dönüşüm kredisi verilmektedir. Vakıfbank tarafından avantajlı oranlar ile sunulan kredi kapsamında yüzde 0,88’e kadar faiz oranları düşürülmüş durumda. Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi kapsamında, aylık müşteri maliyetlerine göre A sınıfı verimlilik için yüzde 0,88 faiz oranları geçerlidir. B sınıfı verimlilik için bu oran yüzde 0,92 olarak belirlenirken, standart konutlarda ise yüzde 0,96 olarak belirlenmiştir. Devlet faiz desteği ise yüzde 0,33 – 0,41 arasında konut türüne göre değişmektedir. 

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanacak?

vakifbank-kredi-kampanyasi

Afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören 6306 sayılı ilgili kanun kapsamında detaylar belirlenmiştir. Vakıfbank tarafından yüzde 0,88 faiz oranları ile devlet destekli olarak sağlanacak kentsel dönüşüm konut kredilerinden birçok farklı kesimden vatandaşın yararlanması sağlanmaktadır. Son yıllarda bir yandan kur krizi, diğer yandan enflasyon ve vergiler nedeniyle artan yapım maliyetleri kentsel dönüşüm faaliyetlerinin de sekteye uğramasına neden oldu.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisinden yararlanacak kişiler ise kısaca şu şekilde belirlenmiştir:

  • Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri,
  • En az 1 yıl riskli yapılarda oturan kiracı ya da sınırlı ayni hak sahibi,
  • Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı konut almak isteyen sahipleri yararlanabileceklerdir.

Yüzde 0,41’e varan devlet faiz desteği sayesinde vatandaşların kentsel dönüşüm kredilerinden Vakıfbank aracılığıyla kolayca yararlanması sağlanmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@