Devlet Desteğinden Yararlanarak Ev Almak İçin Konut Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

İlk kez ev alacak olup da devlet desteğinden yararlanmak isteyenlerin öncelikle konut hesabı açtırması gerekiyor. Konut hesabı nedir, nasıl açılır, ödeme planı nasıl ? Haberimizde.

Devlet Desteğinden Yararlanarak Ev Almak İçin Konut Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

İlk kez ev almak isteyen vatandaşlar devlet desteğinden de yararlanarak ev sahibi olabiliyor. Konut alımında devlet desteğinden yararlanmak için öncelikle konut hesabı açılması gerekiyor. Konut hesabı açıldıktan sonra hesaba 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapıldığında hesapta biriken nakit paraya göre devlet de maddi destek sağlar.

Konut hesabı açtırmak isteyen kişinin 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı olan bir evinin olmaması gerekiyor. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler konut hesabı açtırabilir. 18 yaşından küçük olan kişilerin konut hesabı açtırma işlemi veli ya da vasisi adına yapılabilir.

KONUT HESABI NASIL AÇILIR?

konut-hesabı

İstenilen şartları taşıyan kişiler, bankalarda vadeli ya da mevduat hesabı olacak şekilde konut hesabı açabiliyor. Bu hesap başka hesapla birleştirilemiyor ya da başka bankaya devredilmiyor. Sadece bir bankadan 1 tane konut hesabı açılabiliyor. Konut hesabı için hesabı açacak kişi ile banka sözleşme imzalıyor. Hesap açmak isteyen kişi, hesap bilgilerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile paylaşılmasını kabul ettiğini bildiriyor. Kimlik paylaşım sisteminden de bilgilerin paylaşılmasına onay verir.

KONUT HESABINDA ÖDEME PLANI NASIL OLUYOR?

Konut hesabı en az 3 senelik vade ile ve TL üzerinden açılabiliyor. Hesaba 1 ya da 3 aylık vade ile para yatırılabiliyor. Ödeme planı hesap sahibinin isteği doğrultusunda değiştirilebiliyor. Hesaba yatırılacak en yüksek ve düşük miktarlar da yıllara göre hesaplanıp belirlenir.

Konut hesabı olan kişiler, hesaba yatırılabilecek en yüksek miktarı aşmamak kaydı ile vade tarihi içerisinden birden fazla para yatırma işlemi yapabilir. Hesap açılışında bir sefere mahsus olmak üzere en yüksek tutardan fazla para yatırılabilir.