Devlet Desteğiyle 3+1 Daire Nasıl Alınır? 2022'de Başvuruları Açık Konut Programı

Devlet desteğiyle konut almak isteyenler için herkes için geçerli olan konut hesabı başvuruları devam ediyor. Konut hesabında yardım programının nasıl işlediği ve sistemin detayları Emlak365'te.

Emlak Haberleri 25.01.2022 - 11:37 25.01.2022 - 11:37 Mustafa Karagöz

Kendi evini almak isteyenler için devletin sağladığı yardım paketleri var. Devlet destekleri genellikle ihtiyaç sahipleri için sağlanıyor algısı nedeniyle vatandaşlar kullanabilecekleri haklardan yararlanmıyorlar. Bu haklardan bir tanesi de ev alımlarında geçerli olan 2022 yılında 42.000 TL'ye kadar kazanç sağlayan konut hesabı sistemidir. 

DEVLETİN HERKES İÇİN GEÇERLİ KONUT DESTEĞİ 2022

Devlet tarafından sağlanan konut hesabı desteğinde sistem birikim yapmak üzerine kurulu. Devlet ev almak için birikim yapacak olan vatandaşlara bankalar aracılığıyla bir program sunuyor. Vatandaşlar istedikleri bir bankadan konut hesabı açarak sisteme dahil oluyorlar. 

Bankalardan konut hesabı açanlar aylık veya 3 aylık ödeme planları ile açtıkları hesaplara para yatırıyorlar. Belli bir asgari tutarı olan ödemeler düzenli olarak yatırılmaya devam ediyor. Bu şekilde en az 3 yıl birikim yapanlar 3 yıl sonunda konut almak istediklerinde üzerine devlet katkısı sağlanarak bankadaki hesap kullanılabiliyor. 

Örneğin geçmiş dönemde hesap açan ve birikim yapanlar birikim tutarı ve sürecine göre 2022'de 42.000 TL'ye kadar devlet desteği alıyorlar. Bu rakam üzerine birde hesapta birikmiş olan tutar ekleniyor. Bu sayede vatandaşlar hem birikim yapmış oluyorlar hemde ev sahibi oluyorlar. 

KONUT HESABI AÇMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Bankalardan konut hesabı açmak ve kullanmak için temel bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulların sağlanması durumunda her vatandaş konut hesabı açarak birikim yapabilir. Bunun dışında eş olan vatandaşlar ayrı ayrı hesap açarak çift destek alma fırsatı yakalayabilirler. 

Konut Hesabı Açmak için;

07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konut hesabı açabilirler. Konut hesabı açmak için 18 yaşından büyük olmak gerek. Küçük olanlar velisi, vasisi ile hesap açtırabilir. Bir kişi bir hesap açabilir ve hesapta ortak bulunmaz. Birikimler düzenli yapılması gerek. Ayrıca para biriken hesaptan kullanılabilecek para miktarı da birikim süresi boyunca kısıtlıdır. 

Tüm detaylar üzerinden konut hesabı açmak isteyenler; 36 ay birikim yaptıklarında hesapta biriken paranın yüzde 15'i kadar destek alırlar. Birikim süreci 48 ay ve üzeri ise yüzde 18 destek alınır. 60 ay ve üzeri birikim yapanlar ise yüzde 20 oranında devlet desteği alma hakkı elde ederler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@