Devlet Destekli Esnaf Kredisi 2019

Esnaflara verilen devlet destekli krediler her geçen gün artmaya devam ediyor. 2019 yılında verilen esnaf destek kredileri ve devlet destekli krediler hakkında merak ettikleriniz haberimizde!

EKONOMİ 19.09.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:13 SERHATMEDYA

Esnaflara verilen devlet destekli krediler her geçen gün artmaya devam ediyor. 2019 yılında verilen esnaf destek kredileri ve devlet destekli krediler hakkında merak ettikleriniz haberimizde!

Devlet esnafa destek olmak amacıyla düşük faizli esnaf kredisi projesini 2019da da uygulamaya devam ediyor. Esnafa devlet destekli kredi verilmesi programından, eski işyerini yenilemek, işlerini büyütmek isteyen esnaf yararlanabildiği gibi, yeni işyeri açmayı planlayan esnaf da yararlanabiliyor.Devlet Destekli Krediden Yararlanma ŞartlarıDevlet destekli krediden faydalanabilmek için öncelikle şart koşulanlar şunlardır:
  • Krediye başvurmak isteyen esnafın, esnaf ve sanatkarlar sicilinde kaydı olması istenir.

  • Krediye başvurmak isteyen esnafın kendisine ait ve faaliyet gösteren bir işyeri olduğunu belgelemesi istenir. ( Tapu, işletme açılış belgesi, kira kontratı vb.)Yukarıda belirtilen şartları taşıyan esnaf düşük faizli krediden yararlanabilir. Eğer yapılan iş sanatsal bir boyutta olup, milli ve kültürel güzelliklerimizin yaşatılmasına yönelik bir faaliyet ise ( baston yapımı, semer yapımı, bakır işlemeciliği, hat sanatı, çini vb.)  bu durumda sanat kollarında üretim  yaparak geçimini sağlamaya çalışan sanatkâra tahsis edilen krediden hiç faiz alınmıyor. Bu fırsattan faydalanmak için yapılması gereken,  sanatla uğraşan esnafın vergi dairesinden ‘’ Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi ‘’ alması ve vergi muafiyeti için başvuruda bulunmasıdır.Devlet Destekli Esnaf Kredisi İçin Gerekli EvraklarDevlet destekli esnaf kredisi kullanmak için istenen belgeler şunlardır:
  • Kredi kullanılacak işletmenin sahibine ya da ortaklarına ait nüfus cüzdanı fotokopisi/ fotokopileri,

  • İmza sirküleri,

  • Şirketin en son 2 yılına ait gelir gider durumunu belgeleyen bilanço,

  • Vergi levhası,

  • Ticaret sicil gazetesi,

  • Oda kayıt belgesi,

  • Şirketin sahibine ya da ortaklarına ait mal varlığı beyanıdır.Devlet Destekli Esnaf Kredisinden Yararlanmak İçin Başvuru Yapılacak KurumDevlet destekli esnaf kredisi için öncelikle müracaat edilecek kurum TESKOMB’dur.Başvuru yapan esnafın hazırlayıp sunduğu dosya ve evraklar TESKOMB tarafından detaylı bir şekilde incelenir. Eğer başvuru dosyası kredi verilmesi için uygun ve yeterli bulunursa, Halkbank üzerinden kredi kullanılması sağlanır.Esnaf Kredisi Vermek İçin Bankanın KriterleriKredi verecek banka her şeyden önceşirketin, şirket sahibinin ve şirket ortaklarının hepsinin mali durumları ile ilgilenir.Yani bankanın yaptığı inceleme neticesinde, hem şirketin mali durumuna istinaden kurumsal kredi notu iyi olmalıdır, hem de şirket sahibi ve/veya ortaklarına ait bireysel kredi notu yüksek olmalıdır.Banka kredi vermeden önce araştırma yaparken şirkete at Findeks çek raporunu da inceler. Findeks çek raporu, şirket tarafından yazılan çeklerin son 13 ay içinde düzenli ödenip ödenmediğini ya da karşılıksız çıkarak geri dönüp dönmediğini bildiren bir rapordur. Banka kredi vereceği şirkete ait çekler geri döndüğü takdirde, bahse konu işletmeye kredi vermek istemez.Banka bütün bu kriterleri inceledikten sonra kredi verip veremeyeceğine ya da kredi verirken teminat isteyip istemediğini başvuru sahibine iletir. Esnaf kredileri düşük faizli ve geri ödeme süresi uzun krediler olduğu için piyasada çok başvuru alan kredilerdir. Esnafa devlet desteklikredi verildiğinde geri ödeme süresi 120 aya yani 10 yıla kadar uzatılabilir.Bu nedenle işlemleri biraz daha kolaylaştırıp hızlandırmak adına bankaya teminat gösterilmesi tavsiye edilir. Böylece istenen kredinin alınabilme ihtimali yükselir.Esnaf Kredisi Yerine Tüketici KredisiEsnaf kredisi yerine tüketici kredisi için başvuru yapılması, özel koşullar söz konusu olduğu takdirde önerilebilir. Esnafa devlet destekli kredi verileceği zaman bankaların yaptıkları incelemeler çok uzun sürebilir. Bu nedenle eğer kredi alınacak işletmenin ihtiyacı 50 bin TL ve daha altında ise 60 ay geri ödemeli tüketici kredisine müracaat ederek çok daha hızlı sonuç alabilir.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@