Devlet Düşük Gelirli Asgari Ücretli Vatandaşların Ev Almaları için Kolları Sıvadı

Devlet konut sektöründe yeni bir hareketlilik için düğmeye bastı. Alt gelir grubunu yakından ilgilendiren bu adım ile başta asgari ücretliler olmak üzere yılda 100 bin kişinin ev sahibi yapılması amaçlanıyor.

Emlak Haberleri 11.11.2019 - 11:38 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Devlet konut sektöründe yeni bir hareketlilik için düğmeye bastı. Alt gelir grubunu yakından ilgilendiren bu adım ile başta asgari ücretliler olmak üzere yılda 100 bin kişinin ev sahibi yapılması amaçlanıyor.

Alt gelir grubunda bulunan vatandaşların en büyük gider kaynaklarından birisi kira oluyor. Maaşlarının çok büyük bir kısmını kira olarak ödeyen vatandaşların bu sorunlarına ilişkin ise hükümet yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ilk ipuçları verilen konut projesine ilişkin detaylar ise iki başlıkta şu şekilde;* Tarihin en ucuz konut kredisi* 240 ay yani 20 yıl vade imkanıPeki söz konusu imkanlarla sağlanacak olan konut için başvurular ne zaman yapılacak? Konut projesinde diğer detaylar nasıl olacak? Aylık taksit ödemeleri kaç TL olacak? Emlak365.com olarak bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz. ASGARİ ÜCRETLİLER İÇİN 20 YIL VADE İLE EV ALIM SATIMIYeni açıklanacak olan konut projesine ilişkin yapılan ilk açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şu ifadelere yer vermişti. "Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye'de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık."Hükümet Kolları SıvadıBakan Albayrak tarafından açıklanan konut projesinde en dikkat çeken detay tarihin en ucuz konut kredisi faiz oranı ifadesi oldu. Bu kapsamda vatandaşlara çok düşük bir faiz oranıyla kredi sağlanacak. Konut satışlarının nasıl olacağı konusunda bir bilgi verilmezken TOKİ'nin proje içerisinde olacağı ifade edildi. Ayrıca asgari ücretli vatandaşlar için en önemli konu olan aylık taksit tutarı ise TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlara sağladığı tutarlara yakın olması bekleniyor. Burada öne çıkan rakam ise asgari ücretin yüzde 25'i olan 500 TLçEmlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@