Devlet Elini Cebine Attı! İki Günlük Süre e-Devlet'te Başladı Bir Defa Tam Ödenecek

Devlet bir süredir unutulan sosyal yardım ödemeleri için başvuru ekranını açtı. Koşul olmadan destek sağlayacak olan devlet tek seferlik ödeme yapacak. İşte PTT hesabına yatacak o para..

Finans 05.03.2022 - 08:49 05.03.2022 - 08:51 Mustafa Karagöz

Devletin sosyal yardım ödemelerinde 2022 yılına girişte önemli düzenlemeler yapıldı. Birçok destek ödemesi için ödenen rakamlar artarken bazı destek ödemelerinde ise herşey sıfırlandı. Bu dönemde vatandaşların başvuru yapabilecekleri ödemelerden birisi de tek seferlik nakit desteği. 

Online başvuru yapılacak Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün incelemesinin ardından onay verilmesi durumunda tek seferlik ödenecek destek ödemeleri 1100 TL olarak yapılacak. Bahar öncesi kısa dönemli ihtiyacı olanlara yapılacak ödemeler için başvurularda kimlik hanesi şartı da bugün kalktı. 

KİMLİK NUMARASININ SON HANESİ ŞARTI KALDIRILDI

Kimlik numarasının son hanesine göre sosyal yardım başvuruları toplanıyordu. Vatandaşlar kendi T.C. numaralarının son hanesine göre başvuruda bulunuyorlardır. Aile Bakanlığı'nın açıkladığı düzen kapsamında hafta içi günlerde T.C. numarasının son hanesine göre başvuru sağlanıyordu. Cumartesi ve Pazar günlerinin gelmesinin ardından iki günlük süre verilecek. Bu iki günlük süre içerisinde herhangi bir koşul olmadan sosyal yardım başvuruları yapılabilecek. 

Devlet Elini Cebine Attı! İki Günlük Süre e-Devlet'te Başladı Bir Defa Tam Ödenecek 1

TEK SEFERLİK BİR ÖDEME YAPILACAK

Vatandaşlar sosyal yardım ödemelerinde tek seferlik ödeme alacaklar. e-Devlet kanalı üzerinden başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca incelenecek. Başvuruları incelenen sosyal yardım almasına engel bulunmayan vatandaşlara tek seferlik 1100 TL ödenecek. Ödemeler vatandaşların kendi İban numaralarına yada PTT hesaplarına ödenecek. 

İBAN numarasına ödeme yapılabilmesi için vatandaşların bakanlık sistemine kayıtlı hesaplamaları olması gerek. Ancak sisteme kayıtlı hesabı olmayanlar için ödemeler PTT üzerinden yapılacak. Ödemelerin yapıldığına ilişkin bilgilendirme yapılırsa yada e-Devlet üzerinden başvuruların onaylandığı bildirilirse vatandaşlar paralarını çekebileceklerdir. 

Devlet Elini Cebine Attı! İki Günlük Süre e-Devlet'te Başladı Bir Defa Tam Ödenecek 2

DEVLET ELİNİ CEBİNE ATTI

Devlet tarafından sağlanan bu ödemelerden faydalanmak isteyenler online olara başvurularıunı e-Devlet sisteminden Aile Bakanlığı hizmetlerinden yapacaklar. Başvuru aşamasında vatandaşların dikkat etmeleri noktalar var. Form doldurarak başvuru yapacak olan vatandaşlar tüm alanları eksiksiz ve doğru olarak dolduracaklar. 

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından ise Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü inceleme sürecine başlayacak. Ailenin aylık hane gelirine yönelik bir inceleme yapılacak. Eve giren maaşlar, evde yaşayan birey sayısı incelenecek. Vatandaşların hane gelirlerinin çok yüksek olmaması durumunda ise bakanlık tek seferlik destek için onay verecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@