Devlet Her Ay 1.798 TL Maaş Ödüyor! Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı zamlandı! Devlet tarafından ödenen evde bakım parası nasıl alınır, ne kadar olacak, şartları nelerdir, kimlere verilir, başvuru nereden yapılır?

Emlak Haberleri 03.10.2021 - 13:20 03.10.2021 - 13:24 Gülcan Özer

Evde bakım parası şartları genel olarak 3 başlıkta değerlendirilir. Bu başlıklara göre eve bakım parası alma koşuları şu şekildedir:

  • Gelir düzeyinin belirlenmesi
  • Engel düzeyinin tespiti
  • Engel düzeyinin yüksek olduğunun tespit raporu

Engelli bireylere bakan kişilerin engelli bakımından ödeme alabilmesi için öncelikli olarak engelli bireyin engel düzeyinin tespit edilmesi gerekir. Bu tespitte oranın en düşük seviye de %50 olması zorunludur. Bu engel hastane kurulu tarafından onaylanmalı ve rapor düzenlenmelidir. Bu rapor da yer alması gereken ve size bu evde bakım parası almak için gerekli unsur ise ikinci olarak ağır engelli tanısıdır.

Bu durumların aksine %50 seviyesinden alt düzey olan engel tespitinde evde bakım parası ödemesi yapılmaz. Ayrıca engel düzeyinin yanı sıra evde bakım parası almanın diğer ölçütü gelir düzeyinin belirlenmesidir. Yani engelli bireyin bakımı için gerekli ödemeye ihtiyacın ispatı istenir. Bu safha da hastane kurul raporunda yer alacak hasta bakıma muhtaçtır ibaresi ile belirtilir.

evde bakım maaşı şartları nelerdir

Evde Bakım Parası Nedir?

Evde bakımın parası engelli bireylerin mağdur durumda kalmaması için engelli vatandaşların devlet tarafından, bakım masraflarının ödenmesi için geliştirdiği bir uygulamadır. Bahsedilen gerekli şartlar yerine getiriliyor ise devlet tarafından belirli düzey de maaş ödenir. Bu maaş Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanır.

evde bakım parası

Evde Bakım Parasına Nasıl Başvurulur?

Evde bakım parasına başvuru için öncelikle yapılabilecek adım engelli bireyin sağlık kurul raporu alındıktan sonra başvuruyu gerçekleştirmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının il ya da ilçeler de bulunan merkezlere gitmek gerekir. Bu merkezler bağlı olunan, ikamet edilen il veya ilçenin olmalıdır. Merkeze gider iken başvuru için gerekli belgelerin de götürülmesi şarttır. Evde bakım parası başvurusu için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Başvuru için dilekçe

Engelli birey için gerekli olan sağlık kurul raporu

Engelli bireyin ve engelli birey için bakım hizmeti verecek kişinin kimlikleri ve kimliklerinin fotokopileri

İkamet adresi ve hane halkı sayısının belgesi

Hane halkı içerisinde yaşayan tüm fertlerin gelir belgesi (maaş bordrosu, mal beyanı, kira gibi gelir gösterge beyanı)

Engelli bireyin vesikalık 2 adet fotoğrafı

Engelli birey öğrenci ise öğrenci belgesi

Engelli birey için vasi gösterilmiş ise vasi belgesi

Bireyin anne ve babası boşanmış ise boşanma belgesi

evde bakım parası başvurusu nasıl yapılır

Evde Bakım Parası Sadece Akraba Olan Kişilere Mi Verilir?

Evde bakım parası yalnızca akraba olan bireylere ödenir. Bu noktada akrabalık durumunda kan bağı bulunmasa da üvey akrabalarda gerekli koşullar sağlanıyor ise engelli evde bakım parası alabilir. Bu kısımda ki husus engelliye bakan kişi ile engellinin aynı adreste kalıyor olması gerekiyor evde bakım parası alabilmesi için.

Engelli birey ile aynı adreste yaşamayan kişi evde bakım parası alamaz çünkü ev içerisinde bulunmadığı düşünülerek gerekli bakım ve hizmeti sağlayamadığı varsayılır. Ayrıca engelli bireye yardım hususunda herhangi bir kişi bulunmuyor ise tespitinin ardından engelli vatandaş bakım merkezlerine yönlendirilir. Lakin engelli birey bu merkezlerde kalmayı reddediyor ise ikamet ettiği yere yakın akrabaları bulunduğu takdirde yine onlara da evde bakım maaşı bağlanabilir, farklı adreste yaşasa bile.

Evde Bakım Parası Miktarı Ne Kadar?

2021 yılı ocak ayı ile birlikte zam yapılan engelli evde bakım parası tutarı şu an itibari ile 1.798 TL’dir. Evde bakım parası miktarı her ay uygun görülen kişilere düzenlik olarak yatırılır iken bu her ayın 15’i ile 31’i arasında farklı günlere denk gelir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@