Devlet İhtiyaç Sahibi Kişilere Kaymakamlık ve SYD'ler Üzerinden Kira Yardımı İle Yakacak Yardımı Yapacak!

Sosyal devlet anlayışı ile dar gelirli vatandaşlara kira ve yakacak yardımı müjdesi geldi. Kira yardımı şartları neler, kira yardımı 2019 ve yakacak yardımı kimlere yapılır, kira yardımı başvurusu nereye yapılır, yakacak yardımı nasıl alınır?

Emlak Haberleri 10.09.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Sosyal devlet anlayışı ile dar gelirli vatandaşlara kira ve yakacak yardımı müjdesi geldi. Kira yardımı şartları neler, kira yardımı 2019 ve yakacak yardımı kimlere yapılır, kira yardımı başvurusu nereye yapılır, yakacak yardımı nasıl alınır?

Devlet ihtiyaç sahibi ailelere düzenli olarak aylık ödemelerle sosyal yardım yapmaya devam ediyor. Devlet ihtiyaç sahibi kişilere belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler ve sosyal yardımlaşma dernekleri üzerinden kira ve yakacak yardımı yapıyor. Kira ve Yakacak Yardımı Başvurusu Nerelere Yapılır?Kişinin oturduğu evin bağlı olduğu belediyeye, Sosyal yardımlaşma vakıflarına, Valilik ve Kaymakamlık birimlerine, Sivil toplum kuruluşlarına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerinin ilgili birimlerine yapılabilmektedir. 

Yakacak Yardımı Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır? (Kömür Yardımı Nasıl Alınır?)Devletin aylık düzenli yardımları arasında yer alan yakacak yardımı ihtiyaç sahibi ailelere kış mevsimini daha rahat geçirmeleri için yapılan yardımlar arasında yer alıyor. Belediyeler ihtiyaç sahibi ailelere her yıl 1 ton kömür yardımı yaparken başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi kişileri yakacak yardımı başvurusu için belediyelerin sosyal yardım bölümü ya da Kaymakamlıklarda yer alan Sosyal Yardımlaşma Dernekleri üzerinden başvuruda bulunuyor. Ancak başvuru yapan kişilerin ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Örneğin kişinin işsiz olması ya da yoksulluk sınırı altında aylık geliri bulunması gibi şartlar aranmaktadır. 

Kira Yardımı Başvuru Evrakları Nelerdir?Kira yardımı başvurusunda bulunanlardan istenen belgeler şunlardır:
  • Kira yardımı talebinde bulunan başvuru sahibinin dolduracağı ve teslimatını yapacağı başvuru belgesi,

  • Kira yardımı talebinde bulunan başvuru sahibine ait Nüfus cüzdanı veya ehliyet belgesi,

  • Kira yardımı talebinde bulunan başvuru sahibinin kiralık bir konutta ikamet ettiğini gösteren kira kontratı,

  • Kira yardımı talebinde bulunan başvuru sahibine ait muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesidir.Kira Yardımı Başvurusu İçin Aranılan Şartlar Nelerdir, Kira Yardımı Başvuru Şartları Neler?Kira yardımı talebinde bulunan vatandaşlarda aranan özellikler şunlardır:
  • Kira yardımı talebinde bulunan başvuru sahibinin çalışmakta olduğu sigortalı bir işi olmamalıdır,

  • Kira yardımı talebinde bulunan başvuru sahibine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen bir maaş olmamalıdır,

  • Kira yardımı talebinde bulunan başvuru sahibinin üzerine kayıtlı araç ya da gayrı menkul olmamalıdır.

  • Kira yardımı talebinde bulunan başvuru sahibinin düzenli bir geliri olmamalı ve yapılan gelir testinde saptanan miktar yoksulluk limitinden daha az bir düzeyde olmalıdır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@