Devlet Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Olarak 13 Milyar Lira Harcadı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm projelerine destek olmaya devam ediyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı yanı sıra devlet projelere kamulaştırma, hibe ve faiz desteği de sağlıyor. Detaylar haberimizde!

Kentsel Dönüşüm 27.11.2019 - 11:38 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm projelerine destek olmaya devam ediyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı yanı sıra devlet projelere kamulaştırma, hibe ve faiz desteği de sağlıyor. Detaylar haberimizde!

Türkiye'nin deprem bölgesinde yer alması ve İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde büyük deprem beklentisi kentsel dönüşümün önemini arttırıyor. Konu hakkında açıklama yapan en yetkili isimlerden biri olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kaçak yapılarla mücadelede kararlı olduklarını söyleyerek kentsel dönüşümün önemini bir kere daha vurguladı. Türkiye'de 1.5 Milyon Konut İçin Acil Dönüşüm Şart! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sabah Gazetesi tarafından yapılan habere göre "Ülkede 1.5 milyon konutun acil dönüştürülmesi lazım. Aciliyet gerektiren binalar 6-7 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Toplamda 8.5 milyon konut kentsel dönüşüm kapsamına giriyor. Ama bunların bir bölümünde aciliyet yok.Şu an Türkiye'deki yapı stokunun yüzde 45-50'si depreme hazır. Yıllık dönüşümde 300 bin konut hedefi koyduk. 2023'e kadar bunu yapacak becerimiz var. "Bunun yüzde 15'ini yani 50 bin konutu biz yapalım geri kalanı özel sektör yapsın" dedik.Kentsel dönüşüm için yüzde 50'ye kadar faiz desteğini İller Bankası'ndan kredi olarak verebiliyoruz. 4 milyar lira paramız var. Bir belediye gelsin "Kentsel dönüşüm yapacağım yüzde 50 faiz desteği istiyorum" desin, para hazır" diyerek kentsel dönüşümü destekleyeceklerini dile getirdi. 1 Milyon 300 Bin Konut Dönüştü, Devlet 13 Milyar Lira HarcadıŞimdiye kadar devletin kentsel dönüşüme yaklaşık 13 milyar lira harcadığını belirterek "Kentsel dönüşümün yanı sıra bina güçlendirmesinin de önünü açacak düzenleme hazırladık. Kentsel dönüşümde tüm Türkiye'de 65 bin konutun yapımını başlattık.Bunun 25 bini İstanbul'da. Kartal'da yıl sonunda bitiriyoruz. Kağıthane, Avcılar, Esenler, Güngören, Bahçelievler, Tuzla'da dönüşüm çalışmalarına başladık. Esenler'deki 60 bin konutluk örnek bir proje olacak. Şimdiye kadar 1 milyon 300 bin konutun dönüşümü sağlandı. Bakanlık olarak kira yardımı, hibe, faiz desteği ve kamulaştırma desteğine 13 milyar TL harcadık" dedi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@