Devlet Kentsel Dönüşüm Projeleri İle Her Yıl 300 Bin Konut Üretecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bakanlık olarak hedeflerini ve projelerini açıklarken devletin her yıl 300 bin sosyal konut üreteceğini müjdeledi!

EMLAK HABERLERİ 29.03.2019 - 08:36 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bakanlık olarak hedeflerini ve projelerini açıklarken devletin her yıl 300 bin sosyal konut üreteceğini müjdeledi!

Ev sahibi olmak isteyen kişileri ev sahibi yapmak ve deprem riski taşıyan binaları yıkarak yenilerine depreme dayanıklı yeni konutlar inşa etmek amacı ile yürütülen projeler tüm hızı ile devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yandan TOKİ üzerinden 50 bin sosyal konut için talep toplama ve kura tarihleri belirleme çalışmalarına devam ederken bir yandan da kentsel dönüşüm projelerini planlamayı sürdürüyor. 5 Sene İçerisinde 1.5 Milyon Konut Üreteceğiz! İl gezileri programı kapsamında dün Giresun'u ziyaret eden Bakan Kurum burada önemli açıklamalarda bulundu. Yaşanan depremlerin kentsel dönüşümün acileyetini bir kere daha gözler önüne serdiğini belirten Bakan Kurum "Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde 81 il valiliğimize bir genelge yayınlayarak bu genelge kapsamında acil ve öncelikli alanlardan başlamak üzere kentsel dönüşüm yapmak istiyoruz.Her yıl 300 bin konut yapacağız. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapmış olacağız. Bugüne kadar Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla 840 bin konut ürettik. Bu konutların yüzde 85 ve 90'ı sosyal konut niteliğinde ve bunlar depreme dayanıklı konutlar. Yine Bakanlığımız Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz başkanlığında 580 bin konutun dönüşümünü başlattık.Bu dönüşüm alanlarında da 10,5 milyar lira da kira ve faiz desteği verdik. Bundan sonraki süreçte de her yıl yapacağımız 300 bin konutun yaklaşık yüzde 10-15'ini de Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızın eliyle yapacağız. Kalanı da yerel yönetimlerimizle yapmak suretiyle ki İller Bankası ile de yüzde 50'ye kadar faiz ve hibe desteği vereceğiz" diyerek devletin her yıl 300 bin konut üretimi hedefi koyduğunu söyledi. Metruk Binalar Yıkılacak!Bakanlık olarak valiliklere, il ve ilçe yönetimlerine metruk bina genelgesi yolladıklarının da altını çizen Bakan Kurum "Bu metruk alanlarla alakalı da biz ne olursa olsun vatandaşımızı riskli binada veya deprem riski ya da denetim eksikliğinden kaynaklı riskten oluşan binada oturtmak istemiyoruz. Kartal'da yaşadığımız olayı hepimiz biliyoruz, 21 canımız gitti.Biz 48 gün sonra o yıkılan bina ile birlikte 10 binayı kapsayan alanda konutlarımızın dün temelini attık. 7 ay sonra da vatandaşlarımıza sağlam ve güvenli binalarını teslim edeceğiz. Bu yüzden metruk binalarla ilgili olarak genelge kapsamında valiliklerimiz çalışıyorlar. Bu metruk binaların yıkımını gerçekleştirerek, vatandaşlarımıza da en kısa sürede onları mağdur etmeyecek şekilde sağlam konutları vereceğiz. Biz bu dönüşümü vatandaşlarımızla el birliği içinde kararlı bir şekilde yönetmek zorundayız. Bizim önceliğimiz kentsel dönüşüm" diyerek kentsel dönüşüme verdikleri önemi de vurguladı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@