Devlet Zarar Etti, Zam Kapıda! Benzin, Motorin Ve LPG'de ÖTV Artıyor Mu?

Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmelerin benzin, motorin ve LPG gibi akaryakıt fiyatlarına fahiş zam olarak yansıyabileceği iddia edildi. Akaryakıta ÖTV zammı gelecek mi?

Finans 01.08.2021 - 14:33 01.08.2021 - 14:41 Engin Uzunoğlu

2021 yılında pandeminin de etkisi ile bozulan ekonomi ile hedeflerin çok gerisinde kalındı. Ekonomik yaşam çok çalkantılı bir süreçten geçerken piyasalar da ürkek bir şekilde işlem görmeye devam ediyor. 

AKARYAKIT ÜZERİNDEN VERGİ TAHSİLATI

Türkiye ekonomisin ana can damarını Merkezi Yönetim Bütçesi doğrultusunda hedeflenen vergi gelirleri oluşturuyor. Bu vergi gelirlerinin çok önemli bir kısmı ise akaryakıt ürünleri üzerinden tahsil ediliyor. Her birim akaryakıt üzerinden devlet Özel Tüketim vergisi (ÖTV) alarak vergi tahsilatı yapıyor. 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ ZARAR VERMEYE BAŞLADI

Ancak yine pandeminin etkisi ile oldukça kıvrak bir görüntüde fiyatlanan akaryakıt ürünlerininekonomiyi sarsmaması için Eşel Mobil Sistemi uygulanıyor. Bu sisteme göre akaryakıt fiyatlarına zam da gelse indirim de yapılsa vatandaşa direkt olarak fiytat değişimleri yansıtılmıyor. Vatandaşlar sık sık değişmek zorunda kalmayan pompa fiyatları ile akaryakıt almaya devam ediyor. 

Eşel Mobil Sistemi ilk görünüşte vatandaşın lehine görünse de aslında aleyhte işleyen bir sistem haline geldi. Değişen akaryakıt fiyatlarının zam yükünü devlet karşıladığüı için devletin bütçesinden fedakarlık yapılıyor. Bu şekilde enflasyon baskı altına alınsa da devlet hedeflenen vergi gelirlerinden mahrum kalıyor. 

benzin ötv zammı-1

İLK 6 AY 20 MİLYAR TL VERGİ TOPLANABİLDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 yılının ilk yarısında yaklaşık 20 Milyar TL'lik bir vergisiyi akaryakıt ürünleri üzerinden topladı. Ancak toplanan bu vergi miktarı hedeflenen rakamın oldukça gerisinde kaldı. Akaryakıtta vergi hedefinin tutturulabilmesi için devletin 2021'in ikinci yarısında 55 Milyar TL vergi toplaması gerekiyor. 

İKİNCİ 6 AYDA 55 MİLYAR TL VERGİ TYOPLANMASI GEREKİYOR

Yılın ilk yarısında toplanan 20 Milyar TL'lik verginin yaklaşık 3 katı olan 55 Milyar TL vergi akaryakıt üzerinden toplanmadığüı taksirde Merkezi Yönetim bütçesi ciddi bir açık vererek yılı kapatmak zorunda kalacak. Bu da tüöm ekonomik göstergeleri zayıoflatıp Türk lirasının üzerinde değer kaybına yönelik baskıyı arttıracak. 

BENZİN, MOTORİN VE LPG İÇİN ÖTV ZAMMI KAPIDA

Yaşanacak olumsuz ekonomik etkilerin meydana gelmemesi için yapılması gereken tek şey devletin akaryakıt ürünlerinden aldığüı vergiyi artırmak için ÖTV zammı yapması ekonomistlerce dile getirildi. Bu nedenle kısa bir süre içerisinde benzine, motorine ve LPG'ye yüklü miktarda ÖTV zammı yapılması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@