Devletin A B C Planları Devrede! 0.96 Aylık Faiz, 42 Bin TL, 240 Ay Vade Evi Olmayan Kalmayacak

Devletin alt gelir grubunun kendi evlerini alabilmeleri için hazırladığı tüm planlar devrede. Kendi evini almak isteyenler devlet desteği, düşük faizli konut kredisi, 240 ay vadeli evler.

Emlak Haberleri 02.03.2022 - 10:42 02.03.2022 - 10:42 Mustafa Karagöz

Kendi evini almak isteyip maddi olanakları el vermeyenlere devletin her duruma göre desteği bulunuyor. Mart 2022 dönemi itibariyle tamamı devrede olan konut sahibi olma programlarında birçok farklı seçenek var. Alt gelir grubunda yer alıp toplu parası olmayan vatandaşların ev alma planlarını destekleyecek yardımların da yer aldığı programlar temel amaç, borç ödeme sürecinin en hafif şekilde atlatılmasını sağlamak. 

ORTA VADEDE EV ALMAK İSTEYENLERE 42 BİN TL'LİK DESTEK SENEYE ARTACAK

Devletin kendi evini almak isteyecekler için geçtiğimiz yıllarda da uyguladığı ancak 2022'de zamlanan destek ödemelerinin ilki konut hesabı ödemeleri. Konut hesabı temel olarak; bir vatandaşın 3 yıl veya 5 yıl sonra ev alma planı yapması durumunda bu planı için hesap açması ve bu hesapta birikim yapmasına dayanıyor.

konut hesabı 2022 a b c planları

Temel şartların sağlanmasının yeterli olduğu konut hesabında her ay yada her 3 ayda birikim yapan vatandaşlar 3 yıl sonunda hesapta biriken tutarın belli bir kısmı kadar destek alırlar. Birikim ne kadar çok ise yapılan ödeme tutarı o kadar fazla olur. Yüzde 15, yüzde 18 ve yüzde 20 oranında yapılan hibe destek tutarları; 60 ay ve üzeri için azami 42 bin 425 TL'ye kadar ulaşır. 

240 AY VADELİ KONUT SATIŞLARI DA DEVAM EDİYOR

240 ay vadeli konut satışları Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca gerçekleştiriliyor. Kurumun resmi web sitesine erişim sağlayacak olan vatandaşlar bu sayfa üzerinden satışa çıkarılan tüm konutları inceleyecekler. Ayrıca listelerin hergün yada kısa süreli aralıklarla incelenmesinde fayda olup kurum her an farklı iller için açık veya kuralı konut satışı yapabiliyor. 

toki 240 ay vadeli konut a b c planları

Son duyurulara bakıldığında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Konya Akören'de aylık 392 TL taksitle konut satıyor. Mart 2022'de yapılacak satışlar ile vatandaşlar bu tür satış fırsatlarını kendi şehirleri için de değerlendirebilirler. 

0.96 FAİZLİ KONUT KREDİSİ DE MÜMKÜN

Düşük faizli konut kredisi imkanlarında vatandaşların en çok sorun yaşadıkları nokta kendilerinin hak sahibi olabileceğini düşünmemeleri. Devlet bankaları ile imzalanan anlaşma kapsamında kiracı yada ev sahibi olsun hak sahipleri çok düşük faizle ev kredisi kullanarak istedikleri ev alabilirler. 

0.96 faizli konut kredisi a b c

Çevre Bakanlığı'nın emlak alanında devam eden desteklerinin temelinde dönüşüm projeleri yer alır. Bu projeler kapsamında ev sahibi yada kiracı olarak oturanlara 2022 Mart ayında 0.96 faizli konut kredisi sağlanır. Ayrıca bu olanak standart ikinci el konutlar için geçerli. Eğer hak sahipleri Vakıfbank'a A sınıfı yada B sınıfı konut alımları için başvuru yaparlarsa 0.88 ve 0.92 faizlerden yararlanabilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@