Devletin Barınma Yardımı Ödemeleri: Konut Alımı, Yapımı için 25 Bin TL, Ev Onarımı için 15 Bin TL

Devlet tarafından sağlanan barınma yardımı ödemeleri nedir? Barınma yardımı ödemeleri hangi alanlarda yapılır? Barınma yardımı ödemelerine kimler, nasıl ve nereden başvuru yapabilir? Barınma yardımı ödemelerine dair kullanım koşulları, ödeme miktarları ve başvuru süreci.

EKONOMİ 25.01.2020 - 20:00 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Devlet tarafından sağlanan barınma yardımı ödemeleri nedir? Barınma yardımı ödemeleri hangi alanlarda yapılır? Barınma yardımı ödemelerine kimler, nasıl ve nereden başvuru yapabilir? Barınma yardımı ödemelerine dair kullanım koşulları, ödeme miktarları ve başvuru süreci.

Devletin çok fazla bilinmeyen yardımlarından bir tanesini de barınma yardımı. İhtiyacı olan vatandaşlar için sağlanan barınma yardımı ödemeleri Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanır. Barınma yardımı ödemlerinden yararlanmak ve destek almak isteyen vatandşların bilmeleri gereken tüm hususları tek tek aktarıyoruz. BİLİNMEYEN DEVLET DESTEKLERİNDEN 'BARINMA YARDIMI'Barınma Yardımı ödemeleri belirli bir ekonomik düzeyin altında olan vatandaşlara yapılıyor. Ödemeler farklı kalemlerde ki masraflar için yapılırken her masraf için yapılan ödeme tutarı ise değişiklik gösteriyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün web sayfasında yer alan bilgilere göre barınma yardımı; "Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır."En Önemli KoşulSosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden ev alımı, yapımı yada onarımı için barınma yardımı almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. Bu koşulların en önemlisi ise gelir şartı. Kurum barınma yardımı başvurusunda bulunacak olan vatandaşların belirli bir gelir düzeyinin altında olması gerektiğini bildirdi. Konuya ilişkin bilgilendirme açıklamasında, "Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler" ifadesi yer aldı. YARDIM ÖDEMELERİ TUTARIDevlet tarafından belirli bir gelirin altında olan vatandaşlara yapılan barınma yardımı ödemeleri her yardım kalemi için değişiyor. İşte ödeme tablosu;* Betonarme ev yapımı/ev alımı için ödenecek olan yardım tutarı; 25.000. TL* Prefabrik konut yapımı için ödenecek olan yardım tutarı; 20.000. TL* Ev onarımı için ödenecek olan yardım tutarı; 15.000. TL* Afet kapsamında ev eşyası için ödenecek olan yardım tutarı; 3.000. TLBAŞVURU İŞLEMLERİ Barınma Yardımı ödemeleri için talep edilen gelir şartını sağlayan vatandaşlar başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü birimlerine yapabilirler. Vatandaşlar ayrıca bu kurumlardan barınma yardımına ilişkin detaylı bilgi de edinebilirler. Emlak365.com - ÖZEL HABER


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@