Devletten İhtiyaç Sahiplerine Yardım: Kira, Gıda, Elektrik Faturası, Doğalgaz, Yakacak, Okul Para Yardımı Başvuru Formu

İhtiyaç sahipleri dikkat! Aralık ayı sosyal yardım başvuruları başladı. Ekonomide dalgalanma nedeni ile geçim sıkıntısı yaşayanlara devlet yardımları için başvuru formu ekranı açıldı. Sosyal yardımlar

Finans 03.12.2021 - 21:02 03.12.2021 - 21:02 Gülcan Özer

Ekonomik dalgalanma ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile vatandaşların geçim derdi her geçen gün artarken devletin sosyal yardımları daha da önem kazandı. Devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden başvuruları alırken aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediyelerin sosyal yardımları da sürüyor. 

İzmir, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi karakış destek paketi başvuru rekoru kırarken devletin sosyal yardımları için de Aralık ayı başvuruları başladı. Vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak adına sosyal yardımlar yapılıyor. Kış ayının gelmesi ile yakacak, doğalgaz ve elektrik faturası yardımları öne çıkarken aynı zamanda son zamlar neden ile gıda yardımları da yoğun ilgi görüyor. 

SON DAKİKA: AİLE BAKANLIĞI YARDIMLARI: NAKDİ VE MADDİ YARDIM BAŞVURUSU BAŞLADI! 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü  resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuru ile Aralık ayında başvuru yapılabilecek devletin sosyal yardımları ilan edildi. Barınma yardımları, yakacak yardımları, Öksüz ve Yetim Yardımı, gıda yardımları, okul yardımları gibi pek çok yardım programı için başvuru ekranı açıldı. 

yakacak yardımı başvuru ekranı

YAKACAK YARDIMI: DEVLET KÖMÜR YARDIMI, DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU!

Devletin yakacak yardımları arasında en çok başvuru alanların başında hanelere dağıtılan kömür yardımları olarak öne çıkıyor. Kış ayları öncesinde Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sevkiyat programına göre teslimatlar gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra belediyeler ve sosyal yardımlaşma vakıfları üzerinden ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayan kişilere doğalgaz yardımı yapılıyor. 

işe yönlendirme yardımı başvuru ekranı

işe başlama yardımı işkur ekranı

İŞE YÖNLENDİRME ve İŞE BAŞLAMA YARDIMI İLE İŞ ARAYANLARA PARA YARDIMI YAPILIYOR! 

İş arayan kişilerde yardım programları kapsamında unutulmuyor ve işe yönlendirme yardımı kapsamında İŞKUR tarafından iş görüşmesine yönlendirilen kişilere para ödeniyor. 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen kişilere asgari ücret üzerinden hesaplanılarak para ödeniyor. 

gıda yardımı başvuru ekranı

SOSYAL YARDIMLAŞMA GIDA YARDIMI BAŞVURUSU! ERZAK YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Aile Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma Dernekleri ve Belediyeler tarafından en sık yapılan yardım gıda yardımı olarak öne çıkmaktadır. İhtiyaç sahiplerine aylık gıda yardımı yapılmakta olup başvurular e devlet üzerinden yapılabildiği gibi bizzat Kaymakamlıkların içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları SYD üzerinden de yapılabilmektedir. 

fatura yardımı başvuru ekranı

PTT ELEKTRİK FATURASI YARDIMI BAŞVURUSU ŞARTLARI NELERDİR?

Elektrik futurası yardımı başvurusu yapılmamakta olup 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler otomatik olarak yardımdan yararlanmaktadır. PTT üzerinden fatura ödemesi yapılırken belirlenen yardım tutarı faturadan düşülerek tahsilat yapılmaktadır.

KARAKIŞ DESTEK PAKETİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

CHP'li belediyeler tarafından başlatılan karakış destek paketi başvuru rekoru kırarken Ankara Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine doğalgaz yardımı ödemesi tutarlarını hesaplarına geçtiğini duyurdu. Ankara Belediyesi Kara Kış Paketi başvurusu internet üzerinden belediyenin resmi sitesi ve Alo 153 hattı üzerinden alınıyor. 

karakış paketi başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Başvurusu linki için TIKLAYINIZ...

e devlet sosyal yardım başvuru ekranı

E DEVLET SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU! SOSYAL YARDIM BAŞVURU VE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Sosyal yardım başvuruları e devlet üzerinden de yapılabilmekte olup başvuru linki için BURAYI TIKLAYABİLİRSİNİZ...

Devletin kira yardımı, okul parası yardımı, barınma yardımı, yakacak yardımı gibi yardımları Aile Bakanlığı üzerinden alabileceğiniz gibi yaşadığınız şehirde bulunan belediyeler ile adresinizin bağlı olduğu Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma derneği vakıfları üzerinden de başvuru yaparak yardım alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@