Devletten İlk Defa Ev Alacaklara 30 Bin Lira Hibe Para Desteği, Kiracılara 1.150 TL Kira Yardımı İçin Başvuru Şartları Detaylar!

İlk defa ev alacaklara devlet desteği 2020 yılında 30 bin liraya yükseldi. Ev almak isteyene devlet desteği yükselirken kiracılara da 1.150 TL kira yardımı müjdesi geldi. Kentsel dönüşüm kira yardımı 2020 yılında Mayıs ayına kadar en düşük 710 lira, en yüksek 1.150 TL olarak ödenmeye devam ediyor. Buna ek olarak kiramı ödeyemiyorum , yardım istiyorum diyenlere de devlet Sosyal Yardımlaşma Dernekleri SYD ler ve belediyeler üzerinden kira yardımı desteği yapıyor. İşte 2020 yılında kiracılara, ev a

Emlak Haberleri 01.03.2020 - 08:50 15.07.2021 - 00:09 Serhat Karaman

İlk defa ev alacaklara devlet desteği 2020 yılında 30 bin liraya yükseldi. Ev almak isteyene devlet desteği yükselirken kiracılara da 1.150 TL kira yardımı müjdesi geldi. Kentsel dönüşüm kira yardımı 2020 yılında Mayıs ayına kadar en düşük 710 lira, en yüksek 1.150 TL olarak ödenmeye devam ediyor. Buna ek olarak kiramı ödeyemiyorum , yardım istiyorum diyenlere de devlet Sosyal Yardımlaşma Dernekleri SYD ler ve belediyeler üzerinden kira yardımı desteği yapıyor. İşte 2020 yılında kiracılara, ev almak isteyenlere ve kirasını ödemekte zorlananlara ödenen yardımlar, destek ve hibe para ödemeleri....

Devlet vatandaşın tasarruf yaparak ev sahibi olmasını teşvik etmek amacı ile konut hesabı sistemini hayata geçirmişti. Söz konusu sistem ile ilk defa ev alacaklara devlet desteği 2020 yılında 30 bin liraya yükselirken kentsel dönüşüm kira yardımı güncellemesi ise Mayıs ayında yapılacak. EV ALANA DEVLET DESTEĞİ 2020 YILINDA 30 BİN LİRA OLDU! Devletin ev almak isteyenleri tasarrufa yönlendirmek amacı ile başlattığı konut hesabı uygulaması yoğun ilgi gördü. Ev sahibi olmak için para biriktiren kişilere düzenli para birikimi yapmaları durumunda konut hesabında biriken paraya ek olarak 30 bin lira devlet desteği hibe para ödemesi olarak karşılıksız yapıyor. Bu noktada pek çok kişinin yanıldığı en önemli kriter ise paranın hiçbir kazanç getirmeden hesaplarda tutulduğunun sanılması oluyor. Vatandaş "3 senede zaten benim param 30 bin lira getirir" diyerek konut hesabı açmak istemiyor. 

VADELİ KONUT HESABI VAR MI? KONUT HESABI FAİZ ORANIOysa ki isteyen kişiler vadeli konut hesabı açılıyor. Yani 3 sene boyunca hem hesapta bulunan biriminize faiz işliyor hem de 3 sene sonunda biriktirdiğiniz paraya ek olarak konut hesabı devlet desteği alabiliyorsunuz. Ancak diğer vadeli hesaplardan farklı olarak konut hesabı faiz getirisi yıllık olarak hesaplanmakta olup net faiz tahakkuku her bir yıllık dönemin sonunda hesapta biriken ana paraya eklenmektedir. Şu anda bankalar tarafından uygulanan konut hesabı faiz oranı yüzde 8.15 olarak belirlenirken söz konusu oran açılan konut hesabı için uygulanan ilk yıl faiz oranı olarak kullanılmaktadır. 

KONUT HESABINA DEVLET KATKISI 2020 RAKAMLARI Konut hesabı devlet katkısı rakamları kişilerin açmış oldukları hesapta biriktirmiş oldukları para üzerinden hesaplanmakta olup, En az 36 ay ila 47 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 15'i olmak üzere en fazla 24 Bin 742 Lira 48-59 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 18'i olmak üzere en fazla 26 Bin 645,20 Lira 60 Ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 20'si olmak üzere en fazla 28 Bin 548 Lira lira olarak ödenecek. 

Konut hesabı ayrıntıları incelendiğinde konut hesabı açma şartları olarak;Türk vatandaşı olmak, 07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmamak, Konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca bankada konut hesabı açarak  düzenli birikim yapmak,Konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içinde gerekli belgelerle banka hesabı açtığı bankaya başvuruda bulunmuş olmak şartlarının arandığı görülmektedir. Konut hesabı açarak para biriktiren kişilerin süre sonunda devlet desteği almak için mutlaka düzenli para biriktirmesi şartı bulunmaktadır. KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 2020Devletin yapmış olduğu kira yardımları arasında en çok bilinenlerin başında kentsel dönüşüm kira yardımı rakamları yer alıyor. Kentsel dönüşümü kira yardımı 2020 yılı zam oranları Mayıs ayında açıklanacak olup Mayıs ayına kadar aşağıda yer alan tablodaki rakamlar ödenmeye devam edecek. Rakamlara göre en düşük kira yardımı 715 lira olarak ödenirken, en yüksek kira yardımı ise 1.150 lira olarak ödeniyor. Bu rakamları devletten kira desteği olarak almak için aranılan tek şart ise kişinin evini riskli yapı raporu aldıktan sonra kentsel dönüşüme vermiş olması olarak öne çıkıyor. 

KİRAMI ÖDEYEMİYORUM DİYENLERE DEVLETTEN KİRA YARDIMI MÜJDESİ! VALİLİK, BELEDİYE, SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEKLERİ KİRA YARDIMI DESTEKLERİ Bir diğer kira desteği ise devletin fakir  ve ihtiyaç sahibi olan ailelere ödemiş olduğu kira yardımı olarak öne çıkıyor. Devlet Valilik, Belediyeler ve Sosyal Yardımlaşma Dernekleri üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahiplerine kira yardımı yapmaktadır. Ancak söz konusu yardımlar maddi durumu gerçekten kötü olan kişilere yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılan ödemelerde aranılan koşullar şu şekilde sıralanmaktadır; "ailenin maddi olarak zor durumda olması, başvuru yapacak kişinin üzerinde herhangi bir gayrimenkul, arsa, ev, arazi gibi mal olmaması, yine başvuru yapacak kişinin SGK'lı olarak herhangi bir işyerinde çalışmıyor olması, sosyal güvencesinin bulunmaması" olarak sıralanmaktadır. Bu şartlara sahip olan kişiler yaşadıkları şehirlerde bulunan sosyal yardımlaşma derneklerine belediyeler ve valilikler üzerinden kira yardımı başvurusu yapmakta olup aylık gelirinin yetersizliğini ve ihtiyaç sahibi olduğunu belgeleyen kişilere kira yardımı desteği verilmektedir. Emlak365.comÖzel İçerik


Gelişmelerden Haberdar Olun

@