Devletten Kira Öder Gibi Düşük Taksitle 100 Bin Kişiye Ev Sahibi Olma Fırsatı

Devlet evi olmayan ve ev almak isteyen dar gelirli, düşük maaşlı, asgari ücretli vatandaşlar için yeni bir projeyi hayata geçirmeyi hazırlanıyor.

EMLAK HABERLERİ 15.11.2019 - 09:24 15.07.2021 - 00:12

Devlet evi olmayan ve ev almak isteyen dar gelirli, düşük maaşlı, asgari ücretli vatandaşlar için yeni bir projeyi hayata geçirmeyi hazırlanıyor. Bu proje ile düşük taksit tutarlarıyla dar gelirli vatandaşlar ev sahibi yapılacak.

Alt gelir grubunun en önemli maliyet kalemlerinden olan kira ödemeleri vatandaşların ekonomilerini olumsuz etkiliyor. Gelirlerinin çok büyük bir kısmını kira olarak ödeyen düşük gelirli vatandaşlar için ise devlet önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Devlet tarafından atılacak adım kapsamında bu vatandaşlar yine kira öder gibi taksitlerle ev sahibi yapılacaklar. Bunun için en uygun zemini ve finansmanı oluşturmaya çalışan devlet adına açıklamalar ise yetkili iki bakandan geldi. MALİYE VE ÇEVRE BAKANI MÜJDEYİ VERDİSöz konusu projeye dair ilk müjde Hazine ve Maliyet Bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Bakan Albayrak yapmış olduğu konuşmasında dar gelirliler için ev projesinin iki önemli detayını açıkladı. Bu konuda çok önemli açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak'ın iki müjdesi 240 ay vade (20 yıl) ve tarihin en düşük seviyesinde konut kredisi. Bunun anlamı ise daha önceki yıllarda uygulanan yüzde 0.53 gibi oranların daha altında bir oran olması. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'da konuya dair bazı ipuçları verdi. Bakan Kurum konuşmasında, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın da yer alacağı proje ile yılda 100.000 vatandaşın ev sahibi yapılması amaçlandığını ifade etti. Ev almak isteyen dar gelirli, düşük maaşlı, asgari ücretli vatandaşlar için başlatılacak yeni projenin ise önümüzdeki günlerde duyurulması bekleniyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@