Devletten Kiracılara 2 Bin 300 Lira Taşınma Desteği ve Aylık 1.150 TL Kira Yardımı Müjdesi!

Devlet ev sahibi olmak isteyen kişilere konut hesabı ile çeşitli teşviklerde bulunurken kiracılara da taşınma desteği ve kira yardımı ödemesi yapıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 08.03.2020 - 15:30 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Devlet ev sahibi olmak isteyen kişilere konut hesabı ile çeşitli teşviklerde bulunurken kiracılara da taşınma desteği ve kira yardımı ödemesi yapıyor. 2020 kentsel dönüşüm kira yardımı rakamları ile kentsel dönüşüm başvuru evrakları ve ile yapılması gerekenler ile kentsel dönüşümün süreci hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Birbiri ardına yaşanan depremler kentsel dönüşümün önemini bir kere daha ortaya koyarken devlette kentsel dönüşümü hızlandırmak için pek çok avantaj sunuyor. Kiracılara kentsel dönüşüm taşınma desteği ödenirken taşınmaz sahiplerine ise yeni evlerini teslim alana kadar 18 ay boyunca kentsel dönüşüm kira yardımı ödeniyor. DEVLET TAŞINMA YARDIMI OLARAK VATANDAŞA 2 BİN 300 LİRA ÖDÜYOR! 6306 sayılı kanun kapsamında devlet taşınmak isteyen kişilere belirli yardımlarda bulunmaktadır. Bunlardan birinde taşınma yardımıdır. Oturduğu evi kentsel dönüşüme verilen kiracılara devlet taşınma yardımı olarak illere göre belirlenen tutarlarda ödeme yapmaktadır. Açıklanan rakamlara göre;Ankara, İstanbul ve İzmir de kentsel dönüşüm taşınma yardımı 2 bin 300 lira olarak uygulanmaktadır. Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 2 bin 170 lira olarak uygulanmaktadır. Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde ise kentsel dönüşüm kira yardımı 1.990 lira olarak uygulanmaktadır. Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde 1.810 lira olarak uygulanmaktadır. Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde 1.620 lira olarak uygulanmaktadır. Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis illerinde kentsel dönüşüm taşınma yardımı 1.430 lira olarak uygulanmaktadır. 

2020 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI RAKAMLARI (İLLERE GÖRE KENTSEL DÖNÜŞÜM RAKAMLARI)  Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 715 liradır. Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 810 lira olarak uygulanmaktadır. Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 905 lira olarak uygulanmaktadır. Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 995 lira olarak ödenmektedir. Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı olarak 1.085 lira olarak ödenmektedir. İstanbul, Ankara ve İstanbul için kira yardımı 1.150 lira olarak ödenmektedir. 

EV SAHİBİ OLAN KİŞİLER İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURU EVRAKLARI a) Başvuru dilekçesi, b) Başvuru sahibinin tüzel kişi olması halinde firmayı temsil yetkisine sahip kişiye ait imza sirküleri,c) Riskli yapının tahliye edildiğine dair Adres Bilgileri Raporu veya ilgili belediyesinden alınacak yazı,ç) Tapu belgesi ve Güncel Taşınmaz Kaydı, d) Riskli yapının yıkım bilgisinin A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine girilmiş olması,e) Hak sahibine/vekiline ait T.C. Ziraat Bankası A.Ş. vadesiz TL hesap cüzdanı fotokopisiKENTSEL DÖNÜŞÜM KİRACILARIN KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN BAŞVURU EVRAKLARI a) Başvuru dilekçesi,b) Kiracının, riskli yapı için A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden Yapı Kimlik Numarası alındığı tarihte riskli yapıda ikamet ettiğine ve riskli yapıyı tahliye ettiğine dair eski ve yeni adreslerini gösteren Adres Bilgileri Raporu,c) Riskli yapının yıkım bilgisinin A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine girilmiş olması,d) Kiracıya/vekiline ait T.C. Ziraat Bankası A.Ş. hesap cüzdanı fotokopisi.KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ve TAŞINMA DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?Kentsel dönüşüme konu olan taşınmazın tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu il sınırları içerisinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlükleri ile Belediyeler üzerinden başvurular yukarıda yazılı olan evraklar ile kabul edilmektedir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@