Devletten Kiracılara En Düşük 715 Lira, En Yüksek 1.150 TL Kira Yardımı Desteği! Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet ev sahibi olmak isteyen kişilere konut hesabı desteği ile ilk kez ev alana 30 bin lira hibe para desteği verirken kira yardımı olarak ise şehirlere göre en düşük 715 lira en yüksek ise 1.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 25.03.2020 - 13:30 15.07.2021 - 00:08

Devlet ev sahibi olmak isteyen kişilere konut hesabı desteği ile ilk kez ev alana 30 bin lira hibe para desteği verirken kira yardımı olarak ise şehirlere göre en düşük 715 lira en yüksek ise 1.150 TL kira yardımı yapıyor. İllere göre kentsel dönüşüm kira yardımı rakamları kaç lira, kentsel dönüşüm kira yardımına zam ne zaman gelecek, 2020 kentsel dönüşüm kira yardımı kaç lira olacak?

Her gün yeni depremlerle sarsılan Türkiye'de kentsel dönüşümün önemini tokat gibi suratlara çarpıyor. 



Yaşanan tüm gelişmelere rağmen ne yazık ki özellikle de yaşanan rant savaşları ve inşaat sektöründeki sorunlar nedeni ile acil olarak yenilenmesi gereken binlerce bina bulunmasına rağmen süreç bir türlü istendiği gibi ilerleyemiyor. 



DEVLET EVİNİ KENTSEL DÖNÜŞÜME VERENLERE AYLIK 1.150 TL KİRA YARDIMI DESTEĞİ SAĞLIYOR. 



Kentsel dönüşüm konusunda devlet kiracılara 



İLLERE GÖRE KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI TUTARLARI LİSTESİ 2020





2020 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 715 LİRA OLAN İLLER HANGİLERİ?



Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 715 lira olup bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 1.430 lira ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 3 bin 575 lira ödeme yapılmaktadır.



2020 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 810 LİRA OLAN İLLER HANGİLERİ?



Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı olarak 675 lira ödenmekte olup bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 1.620 lira ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 4 bin 50 lira ödeme yapılmaktadır. 



2020 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 905 LİRA OLAN İLLER HANGİLERİ?



Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 905 lira olarak ödenmekte olup bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 1.810 lira ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 4 bin 525 lira ödeme yapılmaktadır.



2020 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 995 LİRA OLAN İLLER HANGİLERİ?



Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 995 lira olarak ödenmekte olpu bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 1.990  lira ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 4 bin 975 lira ödeme yapılmaktadır.





2020 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 1.085 LİRA OLAN İLLER HANGİLERİ?



Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı olarak 1.085 lira olarak ödenmekte olup bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 2 bin 170 lira ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 5 bin 425 lira ödeme yapılmaktadır.



2020 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 1.150 LİRA OLAN İLLER HANGİLERİ?



Türkiye'de barınma giderlerinin en yüksek olduğu iller arasında yer alan İstanbul, Ankara ve İstanbul için kira yardımı diğer illere göre daha yüksek ödenmektedir. İstanbul'da kentsel dönüşüm kira yardımı 1.150 lira olarak ödenmekte olup yine bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 2 bin 300 lira ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 5 bin 750 lira ödeme yapılmaktadır.



KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ŞARTLARI NELER, YARDIM KAÇ AY ÖDENİR, NE ZAMAN SONA ERER?



Kentsel dönüşüm kira yardımı için uygulanan süre sınırlaması 18 aydır. Ne yazık ki bu süre bitmesine rağmen tamamlanmayan konutlar için kira yardımı ödenmemektedir.



Bu nedenle evimi kentsel dönüşüme vermek istiyorum diyen kişilerin mutlaka sözleşmelerinde süre sınırı olarak 18 ayı belirlemesi gerekmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için aranılan tek şart konutun riskli yapı kapsamı altında yıkılmasıdır. 



KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?



Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu konutun tahliye tarihi itibari ile bir sene içerisinde ya da riskli yapı kapsamında taşınmazın yıkılmasını takip eden 3 ay içerisinde yapılmalıdır. 



Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu riskli yapının bağlı olduğu il ve ilçelerde yer alan bakanlıklara ya da müdürlüklere yapılmaktadır. 



KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?



Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu için: Kimlik belgesi, Adres belgesi, yıkılan riskli yapının güncel taşınmaz kaydı, riskli yapının yıkıldığını gösteren belge. 



Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@