Devre Mülk Nedir, Nasıl Alınır?

Tatil beldelerinin vazgeçilmezi olan devre mülkler tatilcilerin de gözdesi olmaya devam ediyor. Peki, devremülk nedir, nasıl alınır?

Emlak Terimleri 09.06.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Tatil beldelerinin vazgeçilmezi olan devre mülkler tatilcilerin de gözdesi olmaya devam ediyor. Peki, devremülk nedir, nasıl alınır?

Devre mülk bilhassa 1980’li yıllardan sonra Türk insanının karşısına çıkmış ve kısa sürede hemen her yerde ve bilhassa tatil beldelerinde yaygınlaşmış bir uygulamadır. Diğer yandan özellikle devre mülk kanunu ile birlikte devre mülk almak vatandaşlar açısından daha güvenilir hale de gelmiştir.Devre mülk Nasıl Alınır?Devre mülk almak ile normal bir daire almak arasında esas olarak pek bir fark yoktur. Aradaki tek fark genellikle karşılığında alınan tapunun devre mülk tapusu olmasından kaynaklanır. Devre mülkün aslında normal bir daireden en büyük farkı söz konusu gayrimenkulün birden çok sahibinin olması ve dolayısıyla her tapu sahibinin devre mülk üzerinde kısıtlı bir tasarruf hakkının olmasıdır. 

Bunun dışında bir devre mülk aynen normal bir daire gibi tapu işlemleri için tapu dairesine gidilmesi ve söz konusu ödemelerin yapılmasından sonra devre mülk tapusu çıkarılması yolu ile alım satıma tabi, olur. Devre mülkü alan kişi söz konusu mülk üzerinde yılın belli bir döneminde kalmak üzere hakka sahip olur.Diğer yandan kişi istediği zaman ve istediği kişiye bu hakkını satabilir ve tapusunu başka bir kimseye istediği fiyattan devredebilir. Tabi diğer yandan devre mülk firmaları en baştan yapılan sözleşmeye bu satma veya devretme hakkını kısıtlayan bazı maddeler koyabilirler. Bu durum aslında devre mülkün özellikle diğer hak sahiplerinin huzurunu ve oturum kalitesini bozabilecek örneğin Arap turistlere satmak gibi durumların önüne geçilebilmesi için doğrudur da.Devre mülk Almak Riskli Midir?Devre mülk almak nasıl bir konut almak bazı riskler barındırıyorsa benzer risklere sahip olabilir. Öncelikle devre mülk tapusu alacak kişi iyi araştırma yapmalı ve bilhassa satın alacağı dönem aralığına iyi dikkat etmelidir.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@