Devren Kiralık Ne Demek?

Devren Kiralık bina veya mülk kavramı genellikle ticari iş yerleri için kullanılır. Peki, devren kiralık nedir, devren kiralık iş yeri nasıl tutulur?

EMLAK TERİMLERİ 10.07.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Devren Kiralık bina veya mülk kavramı genellikle ticari iş yerleri için kullanılır. Peki, devren kiralık nedir, devren kiralık iş yeri nasıl tutulur?

Devren kiralık demek bir gayrimenkulün içerisinde bulunan eşya veya malzemeler ile beraber ve aynı zamanda o ticari işletmenin yıllar boyunca kazandığı ve hali hazırda sahip olduğu ticari müşteri potansiyeli ile beraber devrediliyor olması anlamına gelir.Ancak burada önemli olan fark ve husus şudur ki devren kiralık bir yeri aslında oranın eski kiracısı kiraya vermeyecektir. Burada kiracının mülk sahibiyle ticari kurallara uygun örneğin 49 yıllık bir kira anlaşması vardır ve örneğin bu anlaşmanın dolmasına henüz 29 yıl vardır.İşte bu noktada o mülkte halen 29 yıl oturma hakkı olan kişi kiralık mülkü orada iş yapmak isteyen birisine belli bir para karşılığı devreder.Devren Kiralık İş Yeri Kiralamak Nasıl Olur?Devren Kiralık iş yeri kiralamak isteyen bir kişi öncellikle devreden eski kiracıya anlaşılan devir ücretini öder daha sonra mülk sahibiyle yeni bir kira kontratı yaparak söz onuşu iş yerinde yeni kiracı haline gelir. Özellikle iş yeri ilanları incelendiğinde birçok devren kiralık dükkan ilanı görebilirsiniz. İşte bu devren kiralık dükkan veya iş yerleri bu devir mantığı ile başkaları tarafından devredilmektedir.Devren Kiralık İş Yeri Kiralamak Riskli Midir?Devren Kiralık bir iş yeri kiralamak bir takım riskler içerebilir. Öncelikle devren kiralık işyeri neden devrediliyor sorusuna cevap vermek gerekir. Bazı durumlarda kişiler iş yerlerini işleri kötü gittiği için devretmek istiyor olmasına rağmen çok yüksek devir ücretleri isteyebilirler.Bu durumda devir alan kişiler hiç tahmin etmedikleri olumsuz durumlar ile karşılaşabilir. Bu sebeple devir alacak kişiler mutlaka iş yeri ve çevresini iyi analiz etmeli. Bölgede benzer iş yerlerinin devir ücretlerini incelemelidir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@