Dikkat! 1 Ocak Tarihinden Sonra Konut Satışı ve Kiralama İşlemleri Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Binalarda Yasaklanacak

Ev alacaklar, kiralayacaklar, evini satacaklar, kiraya verecekler dikkat! Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım başladı.

EMLAK HABERLERİ 28.08.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Ev alacaklar, kiralayacaklar, evini satacaklar, kiraya verecekler dikkat! Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım başladı. Peki, enerji kimlik belgesi nedir, nasıl alınır, enerji kimlik belgesi zorunlu mu, enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur?

Enerji kimlik belgesi olmayan binalarda konut satışı yapmak ya da kiralamak yasaklanacak. Tapu İşlemlerinde EKB İstenecek!Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım hızla devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yasal düzenleme ile son tarih 1 Ocak 2020 olarak belirlenmişti. Bu tarihe kadar enerji kimlik belgesi almayan binalarda bulunan daireler satılamayak ve kiraya verilemeyecek. Yani evini satmak ya da kiraya vermek isteyen vatandaş mecbur kalarak enerji kimlik belgesi alacak. Enerji Kimlik Belgesi Nedir?“5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ile bu kanuna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre, her binanın enerjiyi en etkin şekilde kullanması ve enerji tasarrufunu üst seviyeye çıkarmak amacı ile verilen belgedir. Bu belgede her binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, enerji tüketim sınıflandırması ve binanın sahip olduğu ısıtma ile soğutma sistemlerinin verimi ile alakalı olan bilgilere yer verilir. Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen kurumlar tarafından verilmektedir. Bu kurumlar bakanlık tarafından belirlenmekte olup her binanın Enerji Kimlik Belgesi alması yasal bir zorunluluktur. Eski Binalarda Mantolama Zorunluluğu Var Mı?Hayır söz konusu yasal düzenleme yada enerji kimlik belgesi verilmesi için mantolama zorunluluğu bulunmuyor. Ancak enerji kimlik belgesi en düşük düzeyde olan binalardan daha yüksek emlak vergisi alınması gibi ilerleyen dönemde bazı yaptırımlar uygulanabileceği belirtiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında ... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığını duyurmuştu. Enerji Kimlik Belgesi Kaç Sene Geçerli Olacak Mevcut yasal düzenlemelere göre enerji kimlik belgesi geçerlilik süresi 10 yıl olarak uygulanacak.Sürenin dolması halinde bina sakinleri yeniden yetkili kurumlara başvuruda bulunarak enerji kimlik belgesi alacak.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@