Dikkat Başınıza Gelebilir! Karantinaya Muhalefet Ettiler Türkiye'de İlk Defa Uygulanan Cezayı Yediler

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadele için çeşitli önlemleri almasının ardından Konya'da bu önlemlere muhalefet eden iki vatandaşa para cezası kesildi.

GÜNDEM 22.03.2020 - 18:17 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadele için çeşitli önlemleri almasının ardından Konya'da bu önlemlere muhalefet eden iki vatandaşa para cezası kesildi. Para cezası kesilen çiftin bir süre önce Almanya'dan geldikleri bildirildi.

 Türkiye'de koronavirüs ile olan mücadele hız kesmeden devam ederken bazı vatandaşların sorumsuzca davranması dikkatlerden kaçmadı. Özellikle yurt dışından gelen vatandaşların 14 günlük karantina süresine yetkililer büyük bir özen gösterirken bu vatandaşlardan bazılarının ilgili kanunlara muhalefet etmeleri tepkiler gelmesine neden oldu.Kısa bir süre önce Almanya'dan gelerek Konya'daki evlerine yerleşen bir çiftin karantina yasaklarına muhalefet etmesi nedeniyle vatandaşlar, Beyşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ihbarda bulundu. Gelen ihbarı değerlendiren kolluk kuvvetleri karı kocayı çarşıda yakalayıp haklarında işlem başlattı. Gurbetçi çift evlerinde gözlem altına alınırken Türkiye'de ilk defa Hıfzıssıhha Kanunu'na muhalefetten kendilerine ceza kesildi. Beyşehir Kaymakamlığı tarafından kesilen ceza gereği kişi başına 3150 TL olmak üzere toplam 6300 TL'lik cezai işlem uygulandı.Verdikleri ilk ifadede ise, “evde otura otura karımla kavga ettim” demesi şaşkınlık yarattı.Gurbetçi çifte gerekli uyarılar yapılırken karantina kurallarını uygulamamaları halinde yine aynı cezanın kesileceği ve haklarında suç duyurusunda bulunulacağı tebliğ edildi.Türkiye'nin aldığı önlemlere göre yurt dışından gelen vatandaşlardan evde karantina uygulamasını kabul edenler bir taahhütnameyi imzalıyorlar. Bu taahhütnameye göre kesinlikle evden çıkılmayacağı, misafir kabul edilmeyeceği ve hijyen kurallarına riayet edecekleri yazılıyor.Aile hekimlerince günlük kontrolleri yapılan bu vatandaşların evlerinde olup olmadıkları da kolluk kuvvetlerince denetlenerek ilgili mercilere düzenli olarak rapor ediliyor.

Emlak365


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@