Dikkat! Bugün Benzine Zam Yapılacak Denmişti! Resmi Açıklama Geldi Mi?

21 Şubat Pazartesi benzin, motorin, LPG zammı var mı? EPGİS akaryakıt zammı duyurusu yayımladı mı? Dolar ve brent petrol ile benzine yeni zam gelecek mi? İşte sektörden gelen son duyurular.

Finans 21.02.2022 - 12:09 21.02.2022 - 12:09 Mustafa Karagöz

Akaryakıt litre fiyatlarına zam yapılıp yapılmayacağı konusunda haftasonunda çeşitli iddialar gündeme gelmişti. Cuma günü piyasaların kapanması ile birlikte bazı ekonomistler benzin başta olmak üzere tüm akaryakıt ürünlerine bugünden için zam yapılabileceğini öne sürmüşlerdi. Peki milyonlarca araç sahibibin merak ettiği zam konusunda son durum ne? Resmi açıklama geldi mi? İşte son gelişmeler. 

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA 21 ŞUBAT PAZARTESİ ZAMMI VAR MI?

Brent petrol fiyatları akaryakıtta yönü belirleyecek olan gelişme konumunda. Brent petrol fiyatlarında yaşanabilecek artış ile düşebilecek fiyatlar ya zam yada indirim anlamına gelecek. 

Haftasonu öncesinde Rusya ile Ukrayna gerilimine dair 20 Şubat tarihi öne çıkmıştı. ABD'den gelen açıklamalar, İngiliz basınında yer alan iddialarda Rusya'nın 20 Şubat günü Ukrayna'ya işgal başlatabileceği yönündeydi. Gerilimin bu tarih üzerinden artması brent petrol fiyatlarına da yansımıştı. Fiyatlar artmış ve 95 dolar sınırı geçilmiş 100 dolar rakamları konuşuluyordu. 

Bu iddialar ile birlikte bazı ekonomistler açıklamalarda bulunarak brent petroldeki hareketliliğin devamı durumunda pazartesi günü hem LPG hem benzin hemde motorin litre ürünlerine zam yapılabileceğini iddia etmişlerdi. Fiyatların 50 kuruş ile 60 kuruş artabileceği benzin ve motorinde litre fiyatlarının 16 TL'ye ulaşılabileceği konuşulmuştu. 

Brenti Petrol Fiyatlarında Son Durum

Ancak ABD ve İngiliz basınında yer alan iddialar doğru çıkmadı ve 20 Şubat tarihinde işgal olmadı. Bu kapsamda brent petrol fiyatlarında gevşeme yaşandı. Brent Petrol fiyatları 95 Dolar bandından 93 Dolar seviyesine geldi. Bu durumda ise sektör içinden gelen bilgilere göre bir zam beklenmediği belirtildi. Bu kapsamda benzin motorin LPG fiyatlarının brent petrol fiyatları 93 dolar bandında kalması durumunda değişmeyeceği öngörülüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@