Dikkat Etmezseniz Başınıza Gelebilir! 2. El Araba İlanlarında Büyük Tuzak

2. el araç piyasasında oluşan hareketlilik dolandırıcılık vakalarının da artmasına neden oldu. Uzmanlar son olarak yeni bir yönteme karşı vatandaşları uyardılar.

Gündem 11.09.2021 - 13:14 11.09.2021 - 16:25 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'de araç talebinin artması, sıfır araç üretiminde sorunlar yaşanması ikinci el araçlara olan ilgiyi en üst seviyeye çıkardı. 

İkinci el araç sektöründe hareketllilik bir şekilde devam ederken bu hareketlilikte binlerce araç el değiştiriyor. Vatandaşlar en uygun şekilde araç almayı hedeflerken satıcılar da en yüksek karı elde etmeye çalışıyorlar. 

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARINDA BÜYÜK DOLANDIRICILIK

Araç alım satım sürecinde ise bu hareketlilik döneminde yeni dolandırıcılık örnekleri ortaya çıkıyor. 

İnternet üzerinden araç satış ilanı yayımlayan vatandaşların ilanlarına göz kestiren dolandırıcılar çekler üzerinden vatandaşları mağdur ediyorlar. Araç alım satım sürecide vatandaşların mağdur olmamaları adına ise dikkat edilecek hususlar açıklandı. 

Uzmanlar Milliyet’ten Paşa Alyurt'a neler yapması gerektiği noktasında uyarılarda bulundular. 

Avukat Yağmur Burçin Seyhan yapmış olduğu konuşmasında araç alım veya araç satım aşamasında hem devletin hemde vatandaşların almaları gereken önlemler olduğunu söyledi. Konuşmasında vatandaşların ilk tercihlerinin nakit veya peşin parayla satış yapmaları olması gerektiğini ifade eden Seyhan ticari hayatın süratinden dolayı çek kullanımı olduğunu da söyledi.

Satıcının bu durumda ne yapması gerektiğine ilişkin ise Avukat Seyhan "“Öncelikle satıcılar nakit ve peşin parayla satış yapması gerekmekteyse de ticari hayatın süratinden dolayı, kabul edilen çekteki çeki düzenleyen kişi ya da ciro eden şirketlerin; faaliyetleri, sermayeleri, kurucuları gibi konularda bilgi edinmeye çalışmalılar." dedi.

Açıklamlaarının devamında ise bankaların yapmaları gereken işlemlere ilişkin bir açıklamada bulunan Avukat Seyhan "Bankalar, bir şirket ya da şahsa çek hesabı tahsis etmeyi sıkı şartlara bağlamalı ve çek imzalayan veya düzenleyenden teminat talep etmelidir.” önerisinde bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@